Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Tadeusz Woźniak i epoka ballad

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 09:00
Pozostajemy w kręgu ballady. Kolejny artysta, którego pragniemy przypomnieć ukrywał się początkowo pod pseudonimem Daniel Dan.
Audio
Warszawa 1972. Muzyk, kompozytor i wokalista Tadeusz Woźniak na warszawskiej Starówce, w tle kamienice Nowego Miasta.
Warszawa 1972. Muzyk, kompozytor i wokalista Tadeusz Woźniak na warszawskiej Starówce, w tle kamienice Nowego Miasta.Foto: PAP/Ireneusz Radkiewicz

Debiutował w 1966 roku w zespole Dzikusy, przewijał się przez Giełdę Piosenek, z Grupą Czterech nagrał kilka utworów dla Radiowej Trójki wciąż szukając swego miejsca w muzyce. Występował w Niebiesko-Czarnych i w zespole Czesława Niemena. W rok po debiucie odważył się zadebiutować również jako kompozytor pisząc muzykę do wierszy Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.  Od 1968 roku występuje jako solista, śpiewając najczęściej melodyjne ballady własnej kompozycji i akompaniując sobie na gitarze. Lata siedemdziesiąte przynoszą mu prawdziwy rozgłos. Lansuje wiele przebojów i znika z wielkiej sceny.

Tworzy nadal, wiąże się z teatrem, jest autorem ponad stu opraw muzycznych i teatralnych, interesuje go również musical i film.  W tej dziedzinie doczekał się prestiżowych wyróżnień. Tadeusz Woźniak pierwsze nagrania zarejestrował dzięki Czesławowi Niemenowi.


***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 8.02.2020

Godzina emisji: 7.50

gs


Czytaj także

Inspiracje królowej polskiej muzyki - Maryli Rodowicz

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 12:16
Słuchaliśmy już o muzyce w epoce gierkowskiej, o cepelii i modzie na ludowiznę - wielu artystów flirtowało bowiem ze sztuką ludową, nie będąc wcale przedstawicielami tej kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czesław Niemen i jego folkowe wycieczki

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 12:59
Artysta ikona, twórca legendarny, urodził się w lutym 1939 roku w Starych Wasiliszkach, obecnie na Białorusi. Młodość spędził na Grodzieńszczyźnie, tam pobierał pierwsze nauki na instrumencie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Folkowa ścieżka Bułata Okudżawy

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 09:00
Pieśni rosyjskie to osobny rozdział. Powinniśmy wspomnieć o nich, bo rosyjskie romanse popularne były i śpiewane przez różnych wykonawców, zarówno te tradycyjne, jak i te Wertyńskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Folkowe rytmy i 2 plus 1

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 09:00
W latach 70. wielu polskich artystów sięgało po folkowe utwory, inspirując się tym gatunkiem na fali istniejącej nowej mody. Do folku i folkrocka sięgnęła grupa 2 plus 1.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej i Eliza

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 09:00
Dekada gierkowska, czyli lata 70., obfitowała w najróżniejsze odmiany folku: od oficjalnej estradowej, zaprzęgniętej w kierat propagandowej sztuki folklorystycznej po folk zasłuchany w zachodnie nowinki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Auld Lang Syne. Na pożegnanie minionego

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 08:00
W kolejnym odcinku "Historii polskiego folku" pochyliliśmy się nad dawną szkocką pieśnią, w tradycji anglosaskiej śpiewaną tradycyjnie w wigilię Nowego Roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni Kania i Syrbacy

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 09:00
Bezpośrednią inspiracją dla artystycznych poszukiwań Antoniego Kani była emisja radiowa koncertu węgierskiej grupy folkowej w 1977 roku. To zdarzenie wywarło ogromny wpływ na geniusza z Grodziska i inspirując się dokonaniami Węgrów w sposobie traktowania muzyki ludowej i użytymi instrumentami stworzył naszych Syrbaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Laskowski, ulubieniec Podlasia

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 09:00
Bohaterem kolejnego odcinka "Historii polskiego folku" był uwielbiany wśród Podlasian gitarzysta, kompozytor i aranżer, twórca takich hitów jak "Beata z Albatrosa" czy "Kolorowe jarmarki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Folk Blues Meeting i Wolna Grupa Bukowina

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 10:00
Pozostając w latach siedemdziesiątych sięgniemy po muzykę undergroundową. Do tej pory ominęliśmy szerokim łukiem muzykę niepokorną, a ów niezależny ruch nie pozostawił po sobie zbyt wiele nagrań o walorach antenowych. Nie sposób jednak pominąć poznańskiego Folk Blues Meetingu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pogranicze folku i bluesa

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 11:04
W audycji wróciliśmy do Folk Blues Meeting w Poznaniu, ważnej imprezy w historii polskiej muzyki, jeszcze póki co znaczących to samo. 
rozwiń zwiń