Zespół Cotton Cut został założony w połowie lat dziewięćdziesiątych przez małżeństwo Anetę i Kubę Michalskich. Oboje to absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego, ona anglistka, on matematyk, matematyk, ale grający na gitarze i wspierający żonę. Anglistyka i zauroczenie wyspiarską kulturą chyba w sposób naturalny sprawiło, że w kręgu zainteresowań artystycznych pojawiły się Robert Burns, anonimowe ludowe tematy z obu stron Atlantyku.
Gdy jako dziennikarz muzyczny programu trzeciego zajmujący się folkiem dostał dwie płyty Cotton Cat, mocno się zdziwił, że zespół taki w ogóle istnieje. Ba, że działa w Warszawie, że nagrał już parę płyt i daje około 50 koncertów rocznie.
Pierwsza płyta "Sunrise over Bishops Avenue", nagrana w 1995 roku, to głównie, śpiewany po angielsku, amerykański folk, a raczej folk-rock z evergreenem "Amazing Grace". Głos Anety przypomina w barwie trochę głos Joan Baez a trochę Loreeny McKennit. Płyta nagrana została z udziałem m.in. Michała Grymuzy (gitara) i "Kciuka" (bas).
Na wydanym w 1997 roku "Oku ciszy", pojawia się więcej balladowych kompozycji w przebojową piosenką "Elaine". W składzie grupy pojawił się, obecny już wcześniej na koncertach gitarzysta Piotr Szewczenko. Kolejne dwa albumy nagrane zostały z udziałem m.in. basisty i flecisty Wojciecha Sobolewskiego, grającego z "Cotton Cat" do 2003 r. Materiał, który znalazł się na tych płytach, to w połowie tradycyjne piosenki irlandzkie i szkockie, a w połowie autorskie ballady Anety i Kuby, nawiązujące także do motywów celtyckich.
Zespół występował m.in. na Festiwalu Celtyckim w Dowspudzie i Dniach Świętego Patryka w teatrze Rampa.
Dyskografia:
"Sunrise over Bishops Avenue"(1995),
"Oko ciszy" (1997),
"Irlandzki diabeł"(1999)
"Koncert"(2003).
"Shenandoah" (2009)
Skład grupy:
Aneta Michalska (śpiew),
Kuba Michalski (śpiew, gitara)
Piotr Szewczenko (gitara).
***
Tytuł audycji: Historia polskiego folku
Prowadził: Wojciech Ossowski
Data emisji: 7.05.2025