X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Skąd się biorą symbole?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 09:00
Wyraz "symbol" pochodzi z greki, gdzie oznaczał cechę albo znak rozpocznawczy. Wzięło się to z antycznego zwyczaju łamania płytki na pół i rozdawania części osobom po to, żeby mogły się rozpoznać. 
Audio
  • Symbole w badaniach antropologicznych (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/MabelAmber

- W tym pierwotnym sensie symbol służył do odróżniania swoich od obcych, przyjaciół od wrogów. W znaczeniu ogólniejszym symbol ma dwa podstawowe wymiary. Po pierwsze jest rodzajem znaku, składa się na niego materialny nośnik oraz przypisywana mu treść. Co ważne, treść i nośnik nie są tym samym, na przykład bukiet róż dawany w prezencie przekazuje treść emocjonalną, znaczy coś więcej niż same kwiaty - tłumaczył w audycji dr Łukasz Sochacki.

Symbole służą do opisania i zrozumienia rzeczywistości, mają charakter uniwersalny i ponadczasowy. - Ich cechy to: wieloznaczność, wielowarstwowość, archaiczność, autonomiczność. Krzyż, koło, trójkąt, kwadrat, substancje czy żywioły, a także części ciała takie jak oko i dłoń, oraz liczby - zwłaszcza cyfra 3 - w wielu kulturach i w różnych czasach powtarzają się i mają podobne konotacje. 

***

Tytuł audycjiAbecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Łukasz Sochacki

Data emisji: 28.07.2018 

Godzina emisji: 8.50

at

Zobacz więcej na temat: antropologia

Czytaj także

Emic i etic - dwa sposoby badania kultury

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 09:00
Emic i etic to para terminów, która podkreśla podejście badawcze, ale też sposób analizy i interpretacji wybrany przez badacza kultury. Terminy te wywodzą się z językoznawstwa, w latach 50. XX wieku stworzył je amerykański lingwista Kenneth Picke.
rozwiń zwiń