Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Źródła kontrkultury

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2018 10:18
- Mimo przedrostka "kontr-", kontrkultura wcale nie jest zaprzeczeniem kultury. Wiąże się za to z przełomowymi momentami historycznymi - opowiadał w "Abecadle Etnografa" dr Łukasz Sochacki.
Audio
  • Po co nam kontrkultury? Opowiada dr Łukasz Sochacki (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/fradellafra

Jak tłumaczył w audycji antropolog dr Łukasz Sochacki, w historii mieliśmy mnóstwo wyraźnych przykładów kontrkultur. Były nimi choćby ruchy reformacyjne czy studenckie protesty z roku 1968, ruch hipisów, Solidarność w Polsce.

- Spokojnie można mówić o muzycznych nurtach kontrkulturowych, takich jak jazz, rock, blues, rap. Kontrkulturą może być kijowski Majdan czy kultura więzienna. Kontrkultura nie jest zaprzeczeniem kultury, chociaż odrzuca elementy kultury dominującej, a w miejsce odrzucanych wartości i norm - poprawnych albo niepoprawnych zachowań - proponuje zupełnie odmienne wartości i normy - tłumaczył dr Sochacki.

Dlaczego rodzi się w momentach przełomowych, w czasie kryzysu i napięć społecznych? - Ponieważ jest niezgodą na nadmierną społeczną kontrolę. Grupa, która kontestuje panujące warunki społeczne, polityczne czy moralne, proponuje więc alternatywne sposoby zachowania i postawy. U podłoża rodzenia się kontrkultury leży niezadowolenie, poczucie, że rzeczywistość należy zmienić, a odpowiedzią na to jest często próba stworzenia utopii.

Co definiuje kontrkultury, jak się tworzą? Więcej szczegółów w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycjiAbecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Łukasz Sochacki

Data emisji: 14.07.2018 

Godzina emisji: 8.50

at

Zobacz więcej na temat: antropologia
Czytaj także

Czyste i nieczyste

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2018 09:00
 - Kategorie te są znane i używane przez wszystkie społeczności na świecie. Pewni ludzie, niektóre czynności albo substancje mogą być w czasem postrzegane jako nieczyste, groźne lub oczyszczające - tłumaczyła w kolejnym odcinku "Abecadła etnografa" dr Maria Małanicz-Przybylska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tabu

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 15:43
- Jesli chcemy się zorientować, co jest tabu, to powinniśmy pomysleć o tym, co nas brzydzi, co wydaje nam sie wstrętne. Tabu nakłada się na miejsca, w których nie należy grzebać - opowiadała w "Abecadle etnografa" dr Ewa Klekot.
rozwiń zwiń