Radiowe Centrum Kultury Ludowej

W oczekiwaniu na Wielkanoc

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 12:00
Czemu Wielki Tydzień z jego sobotnią kulminacją to wyjątkowy czas dla chrześcijan? - Bo okres oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa - tłumaczyła Anna Bińka w audycji - to doza refleksji, ciszy, spokoju, ale i niepewności - fundamentalnego niepokoju. 
Audio
  • W oczekiwaniu na Wielkanoc - opowiada Anna Bińka (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Oleg_Mit/shutterstock.com

Wielka Sobota w tradycyjnej polskiej obrzędowości wiąże się z wieloma charakterystycznymi zwyczajami i wierzeniami. Oprócz dobrze znanego święcenia pokarmów, przygotowywania do porannej niedzielnej uczty dzień ten ożywiał też bardziej metaforyczne przekazy. Jak mówiła gość audycji, to jednocześnie przypomnienie o istnieniu piekła.

- W Wielką Sobotę opowiadano o wyprowadzeniu przez Chrystusa z piekielnych otchani zmarłych, którzy tam oczekują, oraz ponownego skucia łańcuchami Lucyfera - mówiła Anna Bińka. - Wielkanoc była zwycięstwem na Lucyferem, okiełznanieniem go i uchronieniem ludzi przed końcem świata.

Ludowe opowieści o diabłach nadgryzających okowy Lucyfera po to, by go uwolnić, zwracały uwagę na metaforykę końca świata. Te silne przeżycie psychiczne wzmacnianio tylko fizycznym umartwianiem: - Kiedyś naprawdę poszczono przed Wielkanocą. Wielka Sobota była kulminacją tego długiego i trudnego czasu oczekiwania. Dlatego też z taką radością witano pierwsze niedzielne "Alleluja", symbol zwycięstwa nad złem - tłumaczyła Anna Bińka.

Dlaczego łańcuchy Lucyfera musiano co roku odnawiać? Czemu na wsiach święciło się wszystkie pokarmy? O tych i innych aspektach obchodzenia Wielkanocy słuchać można w kolejnym odcinku "Abecadła entografa".

***

Gość: Anna Bińka (Stowarzyszenie "Pracownia Etnograficzna")

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 31.03.2018 

Godzina emisji: 8.50

at

Zobacz więcej na temat: antropologia
Czytaj także

Wielka Sobota

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 10:00
- Dzień ten to przedświecie Wielkanocy, Wigilia Paschalna - ma ona bardzo bogatą obrzędowość. W Polsce jest to dzień błogosławieństw - mówiła dr Barbara Ogrodowska. - W Wielką Sobotę święci się wodę, ogień, ciernie - ważne symbole męki i chwalebnego zmartwychwstania Chrystusa. Święci się również pokarmy.
rozwiń zwiń