Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Mehehe "Ciemnienie"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 15:00
Trzecia nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2019 III miejsce ex aequo z: Jorgos Skolias & Jarosław Bester "Rebetiko Poloniko".

Mehehe to duet, który w niekonwencjonalny sposób nawiązuje do tradycji szeptuch i magii ludowej. Opowiada historie, które zachowały się w wyliczankach, tekstach kupalnockowych, zdaniach magicznych. Ta sama tajemnicza siła przyrody, niezrozumiała, przerażająca i ogromna, która niegdyś motywowała ludzi do tworzenia kultów, zaklęć i zachowań ochronnych, staje się inspiracją do poszukiwań muzycznych, tworzenia dźwięków, kreowania atmosfery. Jak brzmi dojrzewająca wilcza jagoda, gasnący ogień, wąż zrzucający skórę, woda w gardle topielca, kołysany wodą śryż, szadź na gałęziach drzewa, mech porastający kamień? Mehehe próbuje przywołać tą ulotną chwilę, kiedy nadchodząca burza budzi lęk i każe nam się skryć gdzieś bezpiecznie, kiedy mgła o poranku budzi zachwyt, którego nie da się opisać słowami, kiedy nasze brzydsze i ciemniejsze ja każe komuś złorzeczyć i wyklinać. To język rzeczy ukrytych w szarości, o których nie mówi się w świetle dnia, a które nawet w nocy bywają wstydliwe lub niepokojące.

Zespół zadebiutował na Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja 2018, zdobywając III nagrodę za przemyślaną kreację sceniczną, intymność i baśniowość. Mehehe tworzą Basia Songin i Helena Matuszewska, artystki związane z wieloma zespołami sceny folkowej i nie tylko (Sutari, Same Suki, InFidelis, Kuso).

SPIS UTWORÓW

 1. Nasięźrzał
 2. Wilk
 3. Różyca
 4. Woda
 5. Deszcz
 6. Wiatr
 7. Dziewięćsił
 8. Multupultu
 9. Noc ciemna

SKŁAD ZESPOŁU

 • Basia Songin (Sutari) - wilk, kankle, drumla, wrzeciona, szepty, zaklinania, śpiew
 • Helena Matuszewska (Same Suki, InFidelis) - złóbcoki, kaszgar, wrzeciona, looper, szepty, zaklinania, śpiew

materiały prasowe/at

Zobacz więcej na temat: folk Nowa Tradycja

Czytaj także

Bramy Nieba na płycie i koncercie

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 17:37
Gościem "Poranka Dwójki" będą członkowie projektu, który w tym roku zdobył Grand Prix na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bramy Nieba: prastare modlitwy żydowskie w nowej formule

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 14:00
- Najstarsza pieśń, która znalazła się na tej płycie, pochodzi z II wieku naszej ery - mówiła w Dwójce Anna Woźnicka z zespołu Vocal Varshe, który wspólnie z Michałem Jacaszkiem i wiolonczelistką Anną Śmiszek-Wesołowską nagrał album "Bramy Nieba".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bramy nieba

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 09:10
Requiem Records 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grand Prix Nowej Tradycji 2018 - spotkanie z Vox Varshe

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 12:15
Gośćmi audycji będą Anna Woźnicka i Olga Wądołowska z zespołu Vox Varshe oraz Michał Jacaszek, czyli laureaci Grand Prix konkursu Nowa Tradycja 2018. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bramy Nieba: Vox Varshe feat. Jacaszek

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 11:50
Laureat Grand Prix 21. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2018
rozwiń zwiń