Bramy Nieba na płycie i koncercie

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 17:37
Gościem "Poranka Dwójki" będą członkowie projektu, który w tym roku zdobył Grand Prix na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja.
Okładka płyty Bramy Nieba
Okładka płyty "Bramy Nieba"Foto: materiały prasowe

Bramy Nieba to efekt współpracy grupy Vocal Varshe z Michałem Jacaszkiem i wiolonczelistką Anną Śmiszek-Wesołowską. Pierwsza płyta tego projektu zostanie zaprezentowana w niedzielę (28.10) na festiwalu Muzyka Wiary Muzyka Pokoju. W audycji nie tylko rozdamy Państwu zaproszenia na ten koncert, ale o godz. 9.25 spotykamy się też z członkami zespołu, by porozmawiać o ich fascynacji liturgicznymi pieśniami żydowskimi. Gośćmi Poranka będą Anna Woźnicka i Michał Jacaszek, laureat nagrody Złote Gęśle dla najlepszego instrumentalisty na tegorocznej Nowej Tradycji. Album Bram Nieba będzie naszą "Płytą Poranka".

Z kolei ok. godz. 9.10 zapraszamy Państwa do Kielc, gdzie można wybrać się na warsztaty tradycyjnych świętokrzyskich pieśni kołyskowych. To nie tylko okazja do poznania tradycyjnych kołysanek, śpiewanych w podkieleckich wsiach, ale też możliwość zgłębienia techniki tradycyjnego śpiewu i posłuchania opowieści o dawnej obrzędowości związanej z wiekiem dziecięcym. O wydarzeniu mówić będzie jego inicjatorka, Iwona Furmańczyk z Fundacji Korzenie.

Chwilę później o godz. 9.40, w ramach cyklu "Historia Polskiego Folku", Wojciech Ossowski opowie nam o kolejnych najważniejszych twórcach, nurtach, stylach i gatunkach muzyki tradycyjnej w Polsce.

Wcześniej, o godz. 8.20 przeniesiemy się na Wyspy Kanaryjskie. Tam bowiem, a dokładnie w Las Palmas na wyspie Gran Canaria, trwają największe targi muzyki tradycyjnej, folkowej i świata czyli WOMEX.

O godz. 8.50 w "Abecadle etnografa" o śmierci opowie prof. Anna Zadrożyńska.
 
O godz. 8.00 swoją rekomendacją kulturalną podzieli się z Państwem aktorka Grażyna Barszczewska.​
 
Z kolei o 7.50 wybierzemy się do Muzeum Etnograficznego w Warszawie, w którym zwiedzać można wystawę "Odloty". Jej organizatorzy chcą zwrócić uwagę, że ptaki w tradycyjnej narracji z jednej strony były, np. w bajkach metaforami ludzkich charakterów i potencjałów, a z drugiej w mitologiach czy religiach, wizerunkami bóstw, nosicielami mocy, czy bytami żyjącymi na granicy światów. Stały się także inspiracją dla twórców powojennej sztuki nieprofesjonalnej, którzy przygotowując ptasie rzeźby nie tylko patrzyli przez okno, ale też często szukali wzorców w atlasach ornitologicznych opisujących gatunki z odległych zakątków świata.

Jak zawsze podczas sobotniego porannego spotkania nie brakuje naszych stałych propozycji: "Pięciu minut nad Biblią", "Rekomendacji kulturalnych", "Archiwalni", a także przeglądu prasy i tygodników.

Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl

***

Na audycję "Poranek Dwójki" zapraszamy w sobotę (27.10) w godz. 7.00-10.00. Program poprowadzi Piotr Kędziorek.

bch/mko

Zobacz więcej na temat: Nowa Tradycja
Czytaj także

Są obowiązki, które wyzwalają ochotę do śpiewu

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 11:23
W ostatniej audycji prezentowaliśmy dużo muzyki ludowej. Nie zabrakło też rozmów z laureatami festiwalu Nowa Tradycja oraz Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Źródło inspiracji znaleźliśmy na targu staroci"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 16:12
- Te nagrania wykonano najstarszą metodą rejestrowania dźwięku, mechaniczną. Płyty szelakowe znalezione na pchlim targu brzmią słabo, ale są wspaniałym źródłem do zrobienia czegoś nowego – mówił w Dwójce Michał Fetler, lider zespołu Polmuz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vox Varshe – Vocal Varshe w wersji 2.0

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 15:13
- Mamy teraz w grupie nowego członka. Tenora zastąpił baryton. W związku z tym zmieniliśmy ciut nazwę zespołu - mówiły w Dwójce Anna Woźnicka i Olga Wądołowska z Vox Varshe.
rozwiń zwiń