X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bramy Nieba: prastare modlitwy żydowskie w nowej formule

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 14:00
- Najstarsza pieśń, która znalazła się na tej płycie, pochodzi z II wieku naszej ery - mówiła w Dwójce Anna Woźnicka z zespołu Vocal Varshe, który wspólnie z Michałem Jacaszkiem i wiolonczelistką Anną Śmiszek-Wesołowską nagrał album "Bramy Nieba".
Audio
  • Bramy Nieba: prastare modlitwy żydowskie w nowej formule (Poranek Dwójki)
Okładka płyty Bramy Nieba
Okładka płyty "Bramy Nieba"Foto: materiały prasowe

Płyta, której premierę zaplanowano na 28 października na festiwalu Muzyka Wiary Muzyka Pokoju, zawiera tradycyjne żydowskie pieśni synagogalne. Anna Woźnicka opowiadała, że materiał ten był wcześniej w repertuarze jej zespołu Vocal Varshe, ale śpiewakom zależało na dotarciu z tymi pieśniami do szerszej publiczności. - Szukaliśmy płaszczyzny, żeby odświeżyć starą kulturę żydowską, w wyniku czego nawiązaliśmy współpracę z Michałem Jacaszkiem i Anną Śmiszek-Wesołowską. 

Michał Jacaszek wspominał w "Poranku Dwójki", że początkowo współpraca przebiegała wyłącznie za pośrednictwem internetu. - To znak czasów, że pieśni religijne powstają dziś on line. Skorzystałem z roboczych nagrań zespołu Vocal Varshe tworząc wstępne szkice. Dopiero potem się spotkaliśmy, żeby rozwinąć te aranże.

Słuchacze Dwójki mieli już okazję zapoznać się z materiałem z albumu "Bramy nieba", ponieważ duża jego część zabrzmiała podczas tegorocznego konkursu Nowa Tradycja. Co więcej, twórczość ta znalazła uznanie w oczach jury i muzycy zdobyli Grand Prix tego turnieju, a Michał Jacaszek został laureatem nagrody Złote Gęśle dla najlepszego instrumentalisty.

W audycji muzycy opowiadali o inspiracji twórczością wybitnego amerykańskiego abstrakcjonisty Franka Stelli oraz przedwojennymi zdjęciami i rysunkami drewnianych synagog. Anna Woźnicka zwróciła uwagę na odradzającą się w Polsce kulturę żydowską.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Anna Woźnicka i Michał Jacaszek

Data emisji: 27.10.2018

Godzina emisji: 9.25

bch/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Są obowiązki, które wyzwalają ochotę do śpiewu

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 11:23
W ostatniej audycji prezentowaliśmy dużo muzyki ludowej. Nie zabrakło też rozmów z laureatami festiwalu Nowa Tradycja oraz Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Źródło inspiracji znaleźliśmy na targu staroci"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 16:12
- Te nagrania wykonano najstarszą metodą rejestrowania dźwięku, mechaniczną. Płyty szelakowe znalezione na pchlim targu brzmią słabo, ale są wspaniałym źródłem do zrobienia czegoś nowego – mówił w Dwójce Michał Fetler, lider zespołu Polmuz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Vox Varshe – Vocal Varshe w wersji 2.0

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 15:13
- Mamy teraz w grupie nowego członka. Tenora zastąpił baryton. W związku z tym zmieniliśmy ciut nazwę zespołu - mówiły w Dwójce Anna Woźnicka i Olga Wądołowska z Vox Varshe.
rozwiń zwiń