Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku Białej i „Polana, polana”

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 10:50
Druga nagroda ex aequo w konkursie na Fonogram Źródeł 2021. 
Polana, Polana
Polana, PolanaFoto: mat.pras.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że płyta Polana, polana Józefy i Zofii Sordyl – wydana przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej otrzymała drugą nagrodę w konkursie fonograficznym FONOGRAM ŹRÓDEŁ na najlepsze płyty z muzyką tradycyjną wydane w 2021 roku. Konkurs organizowany jest przez Polskie Radio S.A.

Polana, polana to trzecia płyta wydana przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej z cyklu Muzyka Beskidów, który ma na celu prezentację muzyki tradycyjnej z terenu Beskidów Zachodnich. Po utrwaleniu repertuaru Kapeli Byrtków z Pewli Wielkiej oraz śpiewu Moniki Wałach-Kaczmarzyk z Jaworzynki przyszła kolej a dokumentację ludowych pieśni wykonywanych przez Józefę i Zofię Sordyl.

Na płycie można znaleźć pieśni z Beskidu Żywieckiego, które podczas kilku sesji nagraniowych zostały zrealizowane w domu Józefy i Zofii Sordyl w Korbielowie specjalnie na potrzeby wydawnictwa. Wśród utworów przeważają pieśni pasterskie i obyczajowe, ale można usłyszeć również przyśpiewki i pieśni weselne, religijne czy też bożonarodzeniowe. Do płyty dołączona jest 36-stronicowa książeczka, z tekstami na temat muzyki i śpiewu z Beskidu Żywieckiego a także archiwalne i współczesne fotografie sióstr Sordyl.

Materiał dostępny jest również do odsłuchu na profilu Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, na portalu www.soundcloud.com.

Józefa Sordyl i Zofia Sordyl to uznane ludowe śpiewaczki i gawędziarki. Mieszkają w Korbielowie, wsi położnej w Beskidzie Żywieckim u podnóża Pilska. Są kontynuatorkami dawnych tradycji Górali Żywieckich. Tutejsze zwyczaje i obrzędy oraz repertuar wokalny poznawały w rodzinnym domu i wsi.

Bliźniaczki urodziły się tuż po wojnie, w 1945 roku, jako najmłodsze spośród szóstki rodzeństwa. Na początku swojej przygody ze sceną Józefa i Zofia Sordyl występowały razem z mamą w Regionalnym Zespole Pieśni i Tańca „Pilsko” z Korbielowa, w którym śpiewały aż do jego rozwiązania w 1965 roku. Do działalności artystycznej powróciły w 1997 roku, kiedy to zdecydowały się prowadzić Zespół Regionalny „Dziewięciornik” z Korbielowa. W tym czasie zaczęły też występować solowo lub w duecie, stając się laureatkami różnorodnych konkursów i przeglądów, poczynając od lokalnych, poprzez gminne, regionalne, aż do ogólnopolskich i międzynarodowych. Wspólnie zdobyły ponad 300 dyplomów. Wśród nich ponad 70 to nagrody w renomowanych konkursach, takich jak Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu czy Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Za zasługi dla kultury ludowej zostały w 2005 roku uhonorowane prestiżową ogólnopolską Nagrodą im. Oskara Kolberga. Józefa i Zofia Sordyl zajmują się również wykonywaniem palm wielkanocnych, ozdób z wełny oraz kompozycji z bibułowych kwiatów, słowem – plastyki obrzędowej. Od 2013 roku należą do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Zobacz więcej na temat: folk Nowa Tradycja
Czytaj także

Bramy Nieba na płycie i koncercie

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 17:37
Gościem "Poranka Dwójki" będą członkowie projektu, który w tym roku zdobył Grand Prix na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bramy Nieba: prastare modlitwy żydowskie w nowej formule

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 14:00
- Najstarsza pieśń, która znalazła się na tej płycie, pochodzi z II wieku naszej ery - mówiła w Dwójce Anna Woźnicka z zespołu Vocal Varshe, który wspólnie z Michałem Jacaszkiem i wiolonczelistką Anną Śmiszek-Wesołowską nagrał album "Bramy Nieba".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bramy nieba

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 09:10
Requiem Records 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grand Prix Nowej Tradycji 2018 - spotkanie z Vox Varshe

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 12:15
Gośćmi audycji będą Anna Woźnicka i Olga Wądołowska z zespołu Vox Varshe oraz Michał Jacaszek, czyli laureaci Grand Prix konkursu Nowa Tradycja 2018. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bramy Nieba: Vox Varshe feat. Jacaszek

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 11:50
Laureat Grand Prix 21. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2018
rozwiń zwiń