Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Wydawnictwo Karrot Kommando i "Kapela Kosylaków"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 10:34
Wyróżnienie w konkursie na Fonogram Źródeł 2020. 
Okładka płyty Kapela Kosylaków
Okładka płyty "Kapela Kosylaków"Foto: mat.pras.

Melodie taneczne i pieśni z regionu Opoczyńskiego w wykonaniu tradycyjnej kapeli rodziny Kosylaków - seniora rodu, skrzypka Władysława Kosylaka (ur. 1932), jego żony, syna i wnuków. Wyróżnienie przyznane za udokumentowanie rodzinnego muzykowania w regionie opoczyńskim oraz wysoki poziom realizacji dźwiękowej albumu. 

Tytuł – cytat z przyśpiewki ludowej, być może nieco przewrotny, biorąc pod uwagę specyfikę wydawniczą Karrot Kommando, nie jest przypadkowy. Oto realizowana od dekad pasja Macieja Szajkowskiego z Kapeli ze Wsi Warszawa w odkrywaniu i przybliżaniu ludowych mistrzów, zaprowadziła go do Opoczna. Tam pod okiem lokalnej bohemy poznał muzykującą rodzinę Władysława Kosylaka. Nestor muzykalnej familii (urodzony w roku 1932) jest jednym z ostatnich i najstarszych tradycyjnych skrzypków ziemi opoczyńskiej.

4 października br. razem z Mariuszem i Zuzanną Dziurawcami oraz Studiem AS One, udało się zrealizować sesję studyjną. Ponadto do wspólnych nagrań udało się zaprosić panią Krystynę Kosylak, śpiewaczkę, która nie udzielała się wokalnie od ponad 30 lat. Efektem tego jest profesjonalne nagranie utworów wykonywanych przez muzykalną familię, w tym rejestracja bezcennych melodii i tańców ludowych zapamiętanych przez Seniora rodziny, jednego z najstarszych skrzypków ziemi opoczyńskiej.

Mecenat nad albumem objęło Muzeum Regionalne w Opocznie z dyr. Adamem Grabowskim. Specjalny esej dodany do płyty, o skrzypkach opoczyńskich, napisał dr Jan Łuczkowski – jeden z najwybitniejszych badaczy i etnografów regionu. Projekt graficzny wykonał Paweł „Sky” Czekalski, zamieszczając wiele archiwalnych zdjęć ze zbiorów rodziny Kosylaków.

Patronat medialny nad wydawnictwem objęło Radiowe Centrum Kultury Ludowej.

Kapela Kosylaków zagrała w składzie:

Władysław Kosylak – skrzypce
Zbigniew Kosylak – akordeon
Amadeusz Kosylak – baraban
Krystyna Kosylak – śpiew
Faustyna Kryńska - śpiew


Zobacz więcej na temat: folk Nowa Tradycja
Czytaj także

Bramy Nieba na płycie i koncercie

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 17:37
Gościem "Poranka Dwójki" będą członkowie projektu, który w tym roku zdobył Grand Prix na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bramy Nieba: prastare modlitwy żydowskie w nowej formule

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 14:00
- Najstarsza pieśń, która znalazła się na tej płycie, pochodzi z II wieku naszej ery - mówiła w Dwójce Anna Woźnicka z zespołu Vocal Varshe, który wspólnie z Michałem Jacaszkiem i wiolonczelistką Anną Śmiszek-Wesołowską nagrał album "Bramy Nieba".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bramy nieba

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 09:10
Requiem Records 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grand Prix Nowej Tradycji 2018 - spotkanie z Vox Varshe

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 12:15
Gośćmi audycji będą Anna Woźnicka i Olga Wądołowska z zespołu Vox Varshe oraz Michał Jacaszek, czyli laureaci Grand Prix konkursu Nowa Tradycja 2018. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bramy Nieba: Vox Varshe feat. Jacaszek

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 11:50
Laureat Grand Prix 21. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2018
rozwiń zwiń