Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Malujemy Wiosnę dźwiękami

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 11:35
Nadejście wiosny to moment kiedy świat budzi się do życia, a nowe pomysły do zabawy - pojawiają się na każdym kroku - przekonywali goście "Źródełka".
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

- Jak już była wiosna, to dzieci zawsze szły krowy paść, żeby mogła trawę z rosą jeszcze jeść. Och, jak się nie chciało wstawać! - opowiadała Maria Bienias, śpiewaczka ludowa. - Ale potem jakie różne mieliśmy zabawy, jak się wszyscy na polu zebrali! 

W audycji słuchaliśmy o tym, jak śpiewa kukułka, co powinna jeść wypasana w kwietniu krowa i w jaki sposób przyroda wpływa na muzykę. A niekwestionowanym specjalistą od muzyki jest Józef Broda, który uczył nas, jak stworzyć muzykę z najprostszych przedmiotów. 

- Człowiek może budować przeróżne przedmioty - przekonywał pan Józef. - Może malować, opisywać, zachwycać się wszystkim! I grać na wszystkim!

Co potwierdzają nasi najmłodsi goście: Wiktor, Natasza, Kuba, Martyna - którzy razem z panem Józefem próbowali m.in. grać na nosie.

W podróż po swoim świecie muzyki ludowej i w rodzinne strony zabrała nas też Paula Kinaszewska. Opowiedziała o swojej wsi Kolano, w której mieszkały jej babcia i mama: - Moja mama, jak podrosła, to wyniosła się do miasta i chodziła na obcasach, ale najpierw, gdy była mała, to też chodziła pasać krowy.

Wszystkich - zarówno małych, jak i dużych - zapraszamy do odsłuchania całości audycji.

***

Tytuł audycjiŹródełko

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Goście: Maria Bienias, Paula Kinaszewska, Józef Broda (artyści ludowi)

Data emisji: 14.04.2019

Godzina emisji: 11.00

at/pg

Czytaj także

"Źródełko" dla najmłodszych. Niedzielna premiera

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 08:00
- Dawniej nie świętowano urodzin, ale imieniny. Prezenty dostawał nie tylko ten, kto obchodził imieniny, ale też osoba, która składała życzenia - opowiadała w audycji Maria Bienias.
rozwiń zwiń