Radiowe Centrum Kultury Ludowej

W zabawkowym raju

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 07:00
Gościem audycji "Cudowytwórcy" był Łukasz Mentel ze Stryszawy, twórca zabawek i przedstawiciel znanej zabawkarskiej rodziny Mentlów.
Audio
  • Rozmowa z cudowytwórcą Łukaszem Mentlem (Dwójka/Cudowytwórcy)
Ręcznie rzeźbione koguciki Łukasza Mentla.
Ręcznie rzeźbione koguciki Łukasza Mentla.Foto: Łukasz Mentel, Folkmania

To pewnie byłoby marzeniem każdego dziecka - wzrastać w domu, będąc zewsząd otoczonym zabawkami. Tak wyglądało dzieciństwo Łukasza Mentla, wziętego rzemieślnika ze Stryszawy który trudni się wyrobem tradycyjnych żywieckich zabawek dla dzieci: ptaszków, klepoków, karuzelek, bryczek, lajkoników. Jak opowiadał w audycji, nie wyglądało to jednak tak różowo. - Gdy byłem dzieckiem, nie traktowałem ich wcale jako zabawek - mówił, wspominając raczej obowiązki związane z pracą na roli. - Dziadek i tata wcale mnie do tego rzemiosła nie przekonywali, bo świetnie sobie zdawali sprawę z tego, że to ciężka praca. Mnie i moje rodzeństwo trzymali na dystans, nie traktowali nas też jako spadkobierców tego rzemiosła.

Łukasz w tajemnicy wykradał czy to nóż, czy to materiały, dzięki którym mógł ćwiczyć sztuk rzeźbienia, bo tata i dziadek nie chcieli go za bardzo tego uczyć. Wiedzieli, że to trudne i niebezpieczne zajęcie. Jak powiedział artysta, przed zabawkarstwem nie można uciec: - W żyłach krąży pierwiastek rękodzielnika. To sprawia radość, i to jest najważniejsze - mówił. 

Jak przyznał, takie tradycyjnie wytwarzane zabawki są popularne ze względu na to, że są ekologiczne i dobrze wykonane. Tego, jak wykonywać, uczy na specjalnych warsztatach rękodzielniczych. 

***

Audycja: Cudowytwórcy

Przygotowała: Patrycja Zisch

Data emisji: 30.05.2020

Godzina emisji: 8.50

at

Czytaj także

W pracowni lutników

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 09:00
Lutnicy, Marek i Bartosz Woźniak, robią bardzo mało instrumentów. Poświęcają im ogromną ilość czasu. Każdy dopieszczają i każdy z nich jest dziełem sztuki. Do tego czerpią ogromną radość z tego, co robią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Malarstwo na szkle Jana Bachledy-Żołnierczyka

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 05:30
- Zawsze miałem smykałkę do rysunku, lubiłem rysować jeszcze jako mały chłopak. Była to dla mnie duża pasja. Nie jestem przekonany czy na lekcjach rysunku miałem dobre noty, bo co innego mi kazali, a co innego ja chciałem. Po prostu na początku lubiłem rysować i nie miałem z tym żadnych konkretnych planów - wspominał w "Cudowytwórcach" Jan Bachleda-Żołnierczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zrobić piec?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 09:00
- Nasi przodkowie byli bardzo mądrzy, mieli piece, kuchnie, byli niezależni energetycznie. Przeżycie dla nich, gdy mieli mąkę, trochę owoców było łatwe, to była podstawa ich  bytowania. W tej chwili wystarczy zimą brak energii elektrycznej i koniec - mówił w "Cudowytwórcach" zdun, Dariusz Krupa.
rozwiń zwiń