Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Malarstwo na szkle Jana Bachledy-Żołnierczyka

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 05:30
- Zawsze miałem smykałkę do rysunku, lubiłem rysować jeszcze jako mały chłopak. Była to dla mnie duża pasja. Nie jestem przekonany czy na lekcjach rysunku miałem dobre noty, bo co innego mi kazali, a co innego ja chciałem. Po prostu na początku lubiłem rysować i nie miałem z tym żadnych konkretnych planów - wspominał w "Cudowytwórcach" Jan Bachleda-Żołnierczyk.
Audio
  • Malarstwo na szkle Jana Bachledy-Żołnierczyka (Dwójka/Cudowytwórcy)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Po swoich doświadczeniach wojennych i innych, kiedy Janowi Bachledze-Żołnierczykowi zabrakło zdrowia i nie mógł wykonywać swojego zawodu stolarza zaczął myśleć na co innego się przestawić. Wtedy zaczęło być modne malarstwo na szkle, to był koniec lat sześćdziesiątych i właśnie wtedy artysta zainteresował się tym rodzajem rękodzielnictwa.

- Komuniści napisali o mnie, że jestem „szczególnie niebezpieczny w dziele budowy komunizmu w Polsce” i nie było dla mnie żadnych możliwości. Po dziesięciu latach więzienia i po trzykrotnej karze śmierci musiałem szukać rozwiązania, żeby w jakiś sposób żyć. Dostałem drugą grupę inwalidzką, ponadto miałem chorego syna, który wykazywał talenty malarskie. Połączyłem jego i swoją pasję. Trudno to szło, ale w końcu się udało. Udała nam się jedna wystawa, potem zarejestrowaliśmy się do "Cepelii" ale to już były lata osiemdziesiąte. Sporo naszych obrazów szło za granicę, rozwinęliśmy się trochę i zaczęliśmy być popularni - wspominał początki swojej działalności artystycznej Jan Bachleda-Żołnierczyk.

***

Audycja: Cudowytwórcy

Przygotowała: Patrycja Zisch

Data emisji: 28.03.2020

Godzina emisji: 8.50


gs

Czytaj także

Rzeźbione cuda Elżbiety Świderek

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 09:00
- Inspiruję się łowickimi elementami, a tematyka jest przeróżna: i Matki Boskie, i Chrystusy, i kapliczki, i przedmioty codziennego użytku. Wykorzystuję wszystkie kawałki drewna - mówiła artystka, oprowadzając nas po swojej pracowni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby inspirowane tradycją

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 06:00
- Urodziłam się w rodzinie artystów ludowych. Moja mama rzeźbiła ze słomy, a tata - w drewnie - mówiła Elżbieta Świderek, artystka, która pochodzi z Białej Rawskiej, wychowywała się w Rylsku Dużym koło Rawy Mazowieckiej, a obecnie mieszka w Skierniewicach
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrz rzemiosła artystycznego - Adam Doleżuchowicz

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 11:13
Był stolarzem, rzeźbiarzem, malarzem i snycerzem. Najbardziej lubił wykonywać "monumenty miniaturowe", a znany był z oryginalnego, własnego stylu.
rozwiń zwiń