Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Serce do młotka

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 08:00
- Ojciec prowadził zakład od 1946 roku, ciągle jako mały brzdąc biegałem po kuźni i zbierałem różne kawałki żelastwa, czasem gorące, potem tzw. brętką ojciec polewał miejsce oparzone. W tej atmosferze kuźni wyrastałem - wspominał z uśmiechem kujawski kowal, Zbigniew Jędrzejewski.  
Audio
  • Kowal Zbigniew Jędrzejewski (Dwójka/Cudowytwórcy)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W pierwszych latach prowadzenia firmy było to kowalstwo związane z rolnictwem; podkuwanie koni, naprawą maszyn rolniczych, wtedy odnawiało się również bryczki. - Nie było syren, nie mówiąc o fiatach i innych samochodach - powiedział kowal.

Zbigniew Jędrzejewski pracował 12 lat jako nauczyciel w ZSM w Radziejowie. Potem serce zawołało do młotka i zaczął dzwonić po kowadle.

- Jeżeli np. robiło się okucie bryki dwukółki tzw. bitki, to musiało one być zrobione niezwykle estetycznie i starannie. Elementy widoczne musiały być zdobione w odpowiedni sposób, bo to nie była furmanka, to pojazd świąteczny, do kościoła i na zakupy. Dlatego musiał być zrobiony elegancko. Jestem kowalem precyzyjnym, od ojca nauczony roboty w super dokładny sposób - tłumaczył nagrodzony wielokrotnie na konkursach kowal.

***

Audycja: Cudowytwórcy

Przygotowała: Patrycja Zisch

Data emisji: 13.06.2020

Godzina emisji: 8.50

gs


 

Czytaj także

Jak zrobić piec?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 09:00
- Nasi przodkowie byli bardzo mądrzy, mieli piece, kuchnie, byli niezależni energetycznie. Przeżycie dla nich, gdy mieli mąkę, trochę owoców było łatwe, to była podstawa ich  bytowania. W tej chwili wystarczy zimą brak energii elektrycznej i koniec - mówił w "Cudowytwórcach" zdun, Dariusz Krupa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poszywacz dachów - Zygmunt Drapała

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 14:31
- Uczyłem dwóch synów, obaj szyją, może nie tak sprawnie jak ja, ale już podstawy znają - opowiadał w "Cudowytwórcach" poszywacz Zygmunt Drapała z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kowal o wielkiej duszy. Władysław Gąsienica-Makowski

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 07:00
- Ojciec mówił, żebym z kowalstwa na spinki się przerzucił, bo nie byłem chłop byczy, a kowal powinien być gruby. Ja na to, że nie musi być gruby, ino miał chęć do roboty - mówił w archiwalnej rozmowie słynny zakopiański artysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W zabawkowym raju

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 07:00
Gościem audycji "Cudowytwórcy" był Łukasz Mentel ze Stryszawy, twórca zabawek i przedstawiciel znanej zabawkarskiej rodziny Mentlów.
rozwiń zwiń