Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Wprowadzenie do tańca góralskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 09:00
O tańcu góralski, jednym z najpopularniejszych na Podhalu tańców obok zbójnickiego na Podhalu, w naszej tanecznej audycji "Pierwsze korki" Piotrowi Doroszowi opowiadał Krzysztof Trebunia-Tutka.
Audio
  • Tajniki tańca góralskiego (Dwójka/Pierwsze kroki)
Taniec góralski podczas koncertu noworocznego 2019 zespołu Trebunie-Tutki.
Taniec góralski podczas koncertu noworocznego 2019 zespołu Trebunie-Tutki.Foto: Grzegorz Śledź

Jak się okazuje, taniec charakterystyczny dla Podhalan różni się od tańców mieszkańców równin. Polega na tym, że mężczyzna występuje na środek izby i zaczyna przebierać nogami w najrozmaitszy sposób: skacze tupie, pokrzykuje, poświstuje. Jedna lub dwie tancerki drobnymi krokami tańczą wokoło mężczyzny popisującego się na środku izby, a gdy muzyka zrobi się dynamiczna, młodzieniec porywa tancerkę do obrotów. W przerwach tancerze często śpiewał dowcipne przyśpiewki.

Taniec ten na pierwszy rzut oka wydaje się oryginalny, a przypomina raczej popisywanie się niż tańczenie. - Jego forma wskazuje na pasterskie korzenie, może sięgać czasów osadnictwa wołoskiego, czyli XV wieku. Ciasnota izby i niewielkie płaski miejsca na polanach wykształciły styl, który w maksymalny sposób oddaje eksplozję energii tancerza na niewielkiej przestrzeni - mówił w audycji Krzysztof Trebunia-Tutka.

Co często zwraca uwagę widzów, popisujący się tancerze wcale się w tańcu nie dotykają. - Uczucia jak są, przeleją się na odległość - uspokajał Krzysztof Trebunia-Tutka, tłumacząc ciekawostki związane z tańcem góralskim.

***

Tytuł audycjiPierwsze kroki

Przygotował: Piotr Dorosz

Gość: Krzysztof Trebunia-Tutka

Data emisji: 19.09.2020

Godzina emisji: 8.50

atm


Czytaj także

Polka

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 09:33
- Polka zazwyczaj jest tańczona w parach. Może być trzęsiona, może być przysiadana, równiejsza, galopka, albo z figurami. Zdarza się również, że tańczy się ją w trójkach - opowiadał choreograf i tancerz, Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kujawiak

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 09:00
- Spokojny, liryczny, nastrojowy, zmysłowy, zalotny. To improwizowany taniec wirowy wykonywany gładko, zazwyczaj w ujęciu zamkniętym lub otwartym. Obok oberka i mazura należy do tańców z rytmem mazurkowym - tłumaczył Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn.
rozwiń zwiń