Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Kaja i Janusz Prusinowscy: jest czas i przestrzeń, żeby być razem

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 13:25
Mama, tata, trzech synów, córeczka i koty, które są bardzo ważnymi członkami rodziny - w takim składzie rodzina Prusinowskich spędza czas obowiązkowej izolacji. - Dzieci mogą wyjść na podwórko i się wyszaleć. Mamy kawałek ogródka. Bycie w domu razem to jest coś, czego czasami nam bardzo brakowało - przyznaje Janusz Prusinowski.
Audio
  • "U jeziora - Królewna i koronasmok", Kaja i Janusz Prusinowscy.
  • Wywiad z Kają i Januszem Prusinowskimi (Polskie Radio Dzieciom/Źródełko)
  • "Gaik", Kaja i Janusz Prusinowscy.
Kaja i Janusz Prusinowski z dziećmi.
Kaja i Janusz Prusinowski z dziećmi.Foto: mat. pras.

Stanowią organizatorski i merytoryczny trzon festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, ich nazwisko jest synonimem renesansu muzyki tradycyjnej w Polsce, a także marką kojarzoną na całym świecie, jeśli chodzi o polski folk. Z powodu przymusowego zamknięcia rodzina Kai i Janusza Prusinowskich ten czas spędza wspólnie w izolacji. Dostrzega w tym jednak wiele zalet. 

- Przestrzeń wokół domu to wspaniała sprawa, w samym domu też jest mnóstwo rzeczy, które możemy wspólnie robić. Jest czas pooglądać filmy, poczytać książki i potem o tym porozmawiać - przyznają zgodnie małżonkowie. - Trochę się życie przenosi do sieci, ale jest mnóstwo przestrzeni i czasu, żeby być razem. Każdy z nas ma swój kącik, o który staramy się dbać. Wspólnie z dziećmi mamy twórczą pasję, jest nią animacja poklatkowa - tłumaczyła Kaja Prusinowska.

Wirtualna wizyta w domu rodziny Prusinowskich to także cenna możliwość zobaczenia, jak w tej sytuacji radzą sobie dzieci. - Uczymy się matematyki, polskiego, ortografii. Tęsknię za szkołą i koleżankami - wyznała mała Hania, córka Kai i Janusza. - Warto czymś się zająć, pobawić się ze zwierzątkami, rodzeństwem, jeśli się ma. Gry planszowe, robienie rzeczy technicznych i gra na instrumentach - podpowiada razem z bratem.

***

Rozmawiała: Patrycja Zisch

Data emisji: 19.04.2020

Godzina misji: 11.00

Wyemitowano w audycji "Źródełko".

at


Czytaj także

Heniek Małolepszy: kultura siedzi

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 13:20
- Pojawiło się ostatnio coś takiego, jak "kultura w sieci". Moim zdaniem powinno być raczej "kultura siedzi" - mówił w audycji inicjującej akcję #folkwdomu warszawski muzyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jolanta Kossakowska: znajduję w muzyce ukryte siły

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 13:01
- Nastały bardzo ciężkie czasy dla wszystkich, ale muzycy i ludzie wrażliwi chyba bardziej odczuwają izolację. Wszystkie dziedziny, które opierają się na interakcji, kontakcie z publicznością czy sile wspólnego grania, takie jak sztuka, teraz wiążą się z tym, że ludzie cierpią - mówiła artystka.
rozwiń zwiń