Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Ormianie w Polsce kiedyś i dziś

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 09:00
W nowym odcinku audycji poznajemy kulturę mniejszości ormiańskiej w Polsce. Jednym z najważniejszych dla Ormian miejsc na mapie dawnych ziem polskich były Kuty nad Czeremoszem. Z tych terenów wywodzą się przodkowie Ormian Polskich, którzy mieszkają dziś najliczniej na Dolnym Śląsku, na północy i na terenie całego kraju.
Audio
  • O Ormianach w Polsce opowiada Maria Ohanowicz-Tarasiuk (Dwójka/Mikrozbliżenia)
Deodat Romaszkan z żoną Anną (z Łukasiewiczów) i córkami Katarzyną, Elżbietą i Józefą, Kuty 1875.
Deodat Romaszkan z żoną Anną (z Łukasiewiczów) i córkami Katarzyną, Elżbietą i Józefą, Kuty 1875. Foto: Maria Ohanowicz-Tarasiuk

Obecnie Ormianie w Polsce mają kilka organizacji pozarządowych, czasopism, kościół obrządku ormiańskiego, zajmują się kulturowym dziedzictwem Ormian polskich. W "Mikrozbliżeniach" historia rodzinna Marii Ohanowicz-Tarasiuk - prezes Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.


Boroniowie Dziadkowie - Stanisław Boroń i Jadwiga z Czaykowskich, córka Józefy Czaykowskiej z domu Romaszkan - rodzice mamy Marii Ohanowicz-Tarasiuk.


Józefa z Romaszkanów Czaykowska Józefa z Romaszkanów Czaykowska

- Ormiańskie korzenie mam ze strony zarówno taty, jak i mamy. Przodkowie dziadków przybyli na południowe tereny dawnej Polski, najpierw na Bukowinę, potem w okolice Lwowa i Stanisławowa. Więcej tradycji przekazał mi moja mama, po swojej babci, Romaszkanównie. Te wspomnienia zupy chorutowej i kołacza na Wigilię - wspominała Maria Ohanowicz-Tarasiuk.

Wśród polskich Ormian trudno doszukiwać się dawnych ormiańskich tradycji, bo ich przekazy z biegiem lat zamarły, ale Ohanowicz-Tarasiuk jako  prezes Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich stara się je przywracać. 

Korzenie polskich Ormian sięgają przede wszystkim dawnych Kresów Wschodnich, a ich bogactwem, jak w przypadku Marii Ohanowicz-Tarasiuk, są pamiątki rodzinne, które udało się uratować tym, którzy emigrowali na inne tereny. - To stare fotografie, drobiazgi domowe, takie jak talerze czy lampa, relikwiarz z Rzymu - wymieniała gość audycji.

Tym, co najbardziej konsoliduje polskich Ormian, jest obrządek ormiańskokatolicki, teraz - po czasie pandemii - przedstawiciele mniejszości wracają do regularnych mszy. Obecnie przy ulicy Świętojerskiej 12 w Warszawie, gdzie znajduje się siedziba Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, powstaje sala muzealna z licznymi pamiątkami kultury Ormian Polskich, która niebawem będzie dostępna dla zwiedzających. Fundacja opracowuje też ormiańskiego drzewo genealogiczne.

***

Tytuł audycji: Mikrozbliżenia

Przygotowała: Mariana Kril

Data emisji: 17.07.2021

Godzina emisji: 8.50