Historia

Mam marzenie...

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2009 10:56
28 sierpnia 1963 roku odbył się w Waszyngtonie marsz protestacyjny przeciwko dyskryminacji rasowej.

''  

Marsz na Waszyngton. Źr. Wikipedia

Marsz prowadził czarnoskóry pastor Martin Luther King, działacz na rzecz równouprawnienia i zniesienia dyskryminacji rasowej. Pod pomnikiem Lincolna w Waszyngtonie King wygłosił wówczas słynne przemówienie "I Have a Dream", które przeszło do historii. Uznano je za jedną z najwybitniejszych mów wygłoszonych na forum publicznym w XX wieku. King domagał się w nim zniesienia dyskryminacji rasowej w USA.

Padły słynne słowa: "Mam marzenie, że pewnego dnia obudzimy się i pojmiemy głęboki sens tych słów: "wszyscy ludzie zostali stworzeni do tego, by być równymi".

 


W marszu wzięło udział blisko dwieście tysięcy osób. Płomienna mowa w obronie wolności dla czarnoskórych Amerykanów wywołała wielkie emocje wśród zgromadzonych tłumów.

Martin Luther King propagował walkę o prawa pokrzywdzonych bez stosowania przemocy. Wzorem dla niego był hinduski myśliciel i polityk Mahatma Gandhi. King organizował "marsze milczenia", manifestacje, których uczestnicy domagali się pełnych praw obywatelskich dla Murzynów.

W 1965 roku Murzyni w USA uzyskali prawa wyborcze, a rok wcześniej 35-letni Martin Luther King otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. 4 kwietnia 1968roku został zamordowany
przez Jamesa Earl Raya.

IAR/wo/leo/dok.

Czytaj także

Zimnowojenna alternatywa

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2008 18:00
W delikatnej tkance historii zdarzają się supły, po których rozwiązaniu świat wygląda inaczej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z archiwum FBI

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2010 14:00
Kennedy'emu grożono śmiercią zanim ubiegał się od fotel prezydenta.
rozwiń zwiń