Historia

Wyrok na Bydgoszcz

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2011 06:00
Swoją bohaterską postawą we wrześniu 1939 roku, mieszkańcy Bydgoszczy wydali na siebie wyrok. Niemcy wymordowali 28 tysięcy mieszkańców miasta nad Brdą.
Audio

3 września 1939 roku w Bydgoszczy wycofujące się oddziały polskiej armii zostały ostrzelane przez niemieckich dywersantów. Dzięki pomocy mieszkańców część z nich została schwytana. Do podobnych zajść doszło w nocy. W tym czasie w wyniku walk, wyroków doraźnych sądów i samosądów zginęła około 350 Niemców. Po stronie polskiej było około 250 zabitych, część z nich stanowiła ludność cywilna.

Niemcy wchodzą do Bydgoszczy

Kiedy 5 września, do Bydgoszczy, po zaciętych walkach wkroczył Wehrmacht, propaganda niemiecka postanowiła wykorzystać wcześniejsze zajścia, które zostały nazwane „krwawą niedzielą”.

 Niemcy ogłosili, że Polacy wymordowali niewinnych mieszkańców Bydgoszczy. W skrajnych przypadkach nazistowska propaganda donosiła, że zginęło 50 tysięcy (Sic!) Niemców ( przed wojną w Bydgoszczy mieszkało około 10 tysięcy Niemców)

Odwet

W odwecie naziści rozstrzelali kilkuset członków Straży Obywatelskiej, która broniła miasta. Była to oznakowana formacja paramilitarna, którą Niemcy potraktowali jako dywersantów i partyzantów. Swoją bohaterską postawą we wrześniu 1939 roku, mieszkańcy Bydgoszczy wydali na siebie wyrok. W kolejnych latach okupacji Niemcy rozstrzelali lub zabili w obozach około 28 tysięcy mieszkańców 130 tysięcznej wówczas Bydgoszczy.

To Niemcy pierwsi strzelali 

Mimo, że od tych tragicznych wydarzeń minęło ponad 70 lat, to dalej nie milkną spory na temat tego wydarzenia. Część historyków twierdzi, że na początku września 1939 roku doszło do przypadkowej wymiany ognia między polskimi oddziałami. O ostrzał oskarżono jednak niemiecką mniejszość, na której dokonano mordu.
 
Tej tezie zaprzeczają dwie publikacje, które właśnie pojawiły się na rynku. "To Niemcy pierwsi strzelali do Polaków" - twierdzą autorzy "Zbrodni Wehrmachtu w Polsce" i "Bydgoszcz - Bromberg".