Historia

Zagłuszali radio przez 36 lat

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 05:40
1 stycznia 1988 roku zakończyła się wieloletnia akcja związana z zimną wojną – zagłuszanie Rozgłośni Radia Wolna Europa.
Demontaż zagłuszarki w Wilnie, kwiecień 1989.
Demontaż zagłuszarki w Wilnie, kwiecień 1989.Foto: źr. Ośrodek KARTA

Radio Wolna Europa utworzono w 1949 roku w Nowym Jorku jako medialne ramię "Narodowego Komitetu na Rzecz Wolnej Europy". Miało swoją siedzibę w Monachium, było finansowane przez CIA. Pierwszy program został wyemitowany na falach krótkich do Czechosłowacji, 1 czerwca 1950. Radio Wolna Europa nadawało do krajów tzw. demokracji ludowej, które po 1945 dostały się pod wpływy Moskwy oraz republik bałtyckich (USA nie uznały ich wcielenia do ZSRR).

Zagłuszanie Rozgłośni Polskiej RWE rozpoczęto niedługo po nadaniu pierwszej audycji w 1952 roku. Niezbędny sprzęt był przygotowany, bo już wcześniej zagłuszano audycje z Madrytu i Waszyngtonu.

Przeczytaj o zagłuszaniu RWE tekst na naszym specjalnym serwisie radiawolności.polskieradio.pl

Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa swą pierwszą audycję wyemitowała 3 maja 1952 i nieprzerwanie nadawała do 30 czerwca 1994.

Nadawała audycje informacyjne oraz bloki programowe o tematyce politycznej ("Fakty, wydarzenia, opinie", "Panorama dnia" i "Panorama tygodnia" - przeglądy prasy: polskiej - "drugoobiegowej" i emigracyjnej), ekonomicznej, rolniczej ("Droga przez wieś"), kulturalnej ("Na czerwonym indeksie" - m.in. książki w wyborze Włodzimierza Odojewskiego, "Z dziejów PRL" Tadeusza Żenczykowskiego, "Współczesna historia Polski", "U naszych sąsiadów", audycja muzyczna "Kwadrans" Jacka Kaczmarskiego) i religijnej. W audycjach tych regularnie ujawniano nieprawości komunistycznego ustroju.

Zobacz na serwis radiawolnosci.polskieradio.pl

Czytaj także

Jan Nowak-Jeziorański. Legendarny kurier z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 05:45
109 lat temu urodził się Jan Nowak-Jeziorański. Legendarny kurier z Warszawy, pisarz i polityk, wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Żelazna kurtyna". Przemówienie Winstona Churchilla w Fulton

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 05:55
"Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opuściła się żelazna kurtyna w poprzek kontynentu" - mówił brytyjski premier w przemówieniu wygłoszonym 5 marca 1946 roku. Ten dzień zapoczątkował zimną wojnę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Tyszkiewicz - twórca redakcji muzycznej Wolnej Europy

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 07:00
- Wreszcie, w 1961 dostałem wiadomość od pana Nowaka, że mogę przyjeżdżać, że mogę otwierać redakcję muzyczną. To była dla mnie wiadomość tak wspaniała, to było moje marzenie - wspominał początki działania redakcji muzycznej Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Jan Tyszkiewicz, jej twórca.
rozwiń zwiń