X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Ludwik Krzywicki – prekursor polskiej socjologii

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 06:00
- Był to człowiek o ogromnym intelekcie, o wielkiej umiejętności twórczego myślenia. Jeden z tych, którzy stali się pionierami bardzo ważnego kierunku, zarówno w polskim myśleniu, jak i w polskiej historii – mówił na antenie PR Ludwik Krasucki.
Audio
  • Sylwetka i twórczość Ludwika Krzywickiego - audycja z cyklu "Znani i nieznani. Poczet polskich działaczy robotniczych" (15.03.1983).
Pierwszy numer pisma Proletariat fot. Wikimedia Commons.
Pierwszy numer pisma "Proletariat" fot. Wikimedia Commons.

Druga połowa XIX wieku to okres wielkiej fascynacji socjalizmem wśród ówczesnej inteligencji. Socjalizmem jeszcze nieokreślonym, który niósł znacznie więcej pytań, niż odpowiedzi. Nowy nurt wpływał w tym czasie na wszystkie dziedziny. Naukę, literaturę, sztukę.
- Można było być za, albo przeciw, ale nie można było pozostać wobec tej idei obojętnym, jeśli było się człowiekiem żądnym wiedzy – mówił Ludwik Krasucki – pojawiła się nowa kategoria intelektualistów. Od tego czasu intelektualistą był człowiek samodzielny, nietuzinkowy, torujący nowe drogi w myśleniu i poznaniu, a przez to w jakimś sensie zbuntowany i krytyczny.

Ludwik

Nz: Ludwik Krzywicki, polski socjolog, filozof, marksista (1882 rok), aut. nieznany, Wikipedia/dp

Należał do nich urodzony 21 sierpnia 1859 Ludwik Krzywicki – socjolog, ekonomista, antropolog działacz społeczny. Prekursor i jeden z twórców polskiej socjologii. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej i Wolnej Wszechnicy. Organizator Głównego Urzędu Statystycznego, współtwórca i wieloletni kierownik Instytutu Gospodarstwa Społecznego.

- Był to człowiek o ogromnym intelekcie, o wielkiej umiejętności twórczego myślenia. Jeden z tych, którzy stali się pionierami bardzo ważnego kierunku, zarówno w polskim myśleniu jak i w polskiej historii – mówił gość audycji z cyklu ”Zrozumieć historię”.

Ludwik Krzywicki był świadkiem i aktywnym uczestnikiem bardzo ważnych dla dziejów narodu polskiego wydarzeń. Wychował się w smutnym okresie depresji narodowej po upadku Powstania Styczniowego. Krytykował idee pozytywizmu i pracy organicznej. Gdy na uniwersytecie zetknął się z pierwszymi polskimi socjalistami, bez wahania się do nich przyłączył.

Współtworzył pierwszą partię polityczną polskiej klasy robotniczej – Proletariat. Na emigracji stał się jednym z głównych teoretyków i publicystów wczesnego okresu rozwoju polskiego ruchu robotniczego. Jako pierwszy w Polsce teoretyk marksistowski już w młodym wieku uznano go za duchowego przywódcę ówczesnego pokolenia demokratycznej socjalistycznej inteligencji polskiej.

Posłuchaj audycji przedstawiającej sylwetkę i twórczość Ludwika Krzywickiego.
mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oczarowani marksizmem

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2009 21:00
Dlaczego i w jaki sposób marksizm uwodził intelektualistów w latach 20 i 30. XX wieku? Jakie budził nadzieje i tęsknoty? I jaką przyszło zapłacić za to cenę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Ciołkosz – socjalizm z ludzką twarzą

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 06:00
– Socjalistą stałem się na polu bitwy – wspominał Adam Ciołkosz w 1969 roku. – Tam doszedłem do przekonania, że po powrocie z wojny polsko-ukraińskiej trzeba inaczej urządzić świat, ażeby nie powtarzały się walki, które noszą charakter bratobójczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komuna Paryska – ostatnia romantyczna rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 06:00
28 maja 1871 zakończył się tzw. krwawy tydzień, w trakcie którego wojska wierne rządowi brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tysięcy osób. Była to największa rewolucja XIX wiecznej Francji, a jej przebieg poruszył całą Europę.
rozwiń zwiń