Historia

Ludwik Krzywicki – prekursor polskiej socjologii

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 06:00
- Był to człowiek o ogromnym intelekcie, o wielkiej umiejętności twórczego myślenia. Jeden z tych, którzy stali się pionierami bardzo ważnego kierunku, zarówno w polskim myśleniu, jak i w polskiej historii – mówił na antenie PR Ludwik Krasucki.
Audio
  • Sylwetka i twórczość Ludwika Krzywickiego - audycja z cyklu "Znani i nieznani. Poczet polskich działaczy robotniczych" (15.03.1983).
Pierwszy numer pisma Proletariat fot. Wikimedia Commons.
Pierwszy numer pisma "Proletariat" fot. Wikimedia Commons.

Druga połowa XIX wieku to okres wielkiej fascynacji socjalizmem wśród ówczesnej inteligencji. Socjalizmem jeszcze nieokreślonym, który niósł znacznie więcej pytań, niż odpowiedzi. Nowy nurt wpływał w tym czasie na wszystkie dziedziny. Naukę, literaturę, sztukę.
- Można było być za, albo przeciw, ale nie można było pozostać wobec tej idei obojętnym, jeśli było się człowiekiem żądnym wiedzy – mówił Ludwik Krasucki – pojawiła się nowa kategoria intelektualistów. Od tego czasu intelektualistą był człowiek samodzielny, nietuzinkowy, torujący nowe drogi w myśleniu i poznaniu, a przez to w jakimś sensie zbuntowany i krytyczny.

Ludwik

Nz: Ludwik Krzywicki, polski socjolog, filozof, marksista (1882 rok), aut. nieznany, Wikipedia/dp

Należał do nich urodzony 21 sierpnia 1859 Ludwik Krzywicki – socjolog, ekonomista, antropolog działacz społeczny. Prekursor i jeden z twórców polskiej socjologii. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej i Wolnej Wszechnicy. Organizator Głównego Urzędu Statystycznego, współtwórca i wieloletni kierownik Instytutu Gospodarstwa Społecznego.

- Był to człowiek o ogromnym intelekcie, o wielkiej umiejętności twórczego myślenia. Jeden z tych, którzy stali się pionierami bardzo ważnego kierunku, zarówno w polskim myśleniu jak i w polskiej historii – mówił gość audycji z cyklu ”Zrozumieć historię”.

Ludwik Krzywicki był świadkiem i aktywnym uczestnikiem bardzo ważnych dla dziejów narodu polskiego wydarzeń. Wychował się w smutnym okresie depresji narodowej po upadku Powstania Styczniowego. Krytykował idee pozytywizmu i pracy organicznej. Gdy na uniwersytecie zetknął się z pierwszymi polskimi socjalistami, bez wahania się do nich przyłączył.

Współtworzył pierwszą partię polityczną polskiej klasy robotniczej – Proletariat. Na emigracji stał się jednym z głównych teoretyków i publicystów wczesnego okresu rozwoju polskiego ruchu robotniczego. Jako pierwszy w Polsce teoretyk marksistowski już w młodym wieku uznano go za duchowego przywódcę ówczesnego pokolenia demokratycznej socjalistycznej inteligencji polskiej.

Posłuchaj audycji przedstawiającej sylwetkę i twórczość Ludwika Krzywickiego.
mjm

Czytaj także

Oczarowani marksizmem

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2009 21:00
Dlaczego i w jaki sposób marksizm uwodził intelektualistów w latach 20 i 30. XX wieku? Jakie budził nadzieje i tęsknoty? I jaką przyszło zapłacić za to cenę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komuna Paryska. Krwawo stłumiona rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2024 05:35
28 maja 1871 roku zakończył się tzw. krwawy tydzień, w trakcie którego wojska wierne rządowi brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tysięcy osób. Była to największa rewolucja XIX wiecznej Francji, a jej przebieg poruszył całą Europę.
rozwiń zwiń