Historia

Horacy - trwalszy niż spiż

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 07:00
- Stał się jednym z najbardziej nieśmiertelnych twórców, którego dzieło i wpływ na twórczość europejską są aktualne nieprzerwanie od dwóch tysięcy lat – mówił Henryk Ładosz w audycji poświęconej Horacemu.
Audio
  • Audycja Henryka Ładosza "Warto przypomnieć: Przekłady z Horacego" poświęcona biografii i twórczości wielkiego antycznego poety (15.11.1973)
Pomnik Horacego w Venossie
Pomnik Horacego w VenossieFoto: D.N.R., źr. Wikimedia Commons/dp

27 listopada 8 r.n.e. zmarł Quintus Horatius Flaccus, zwany Horacym - poeta, uważany za najwybitniejszego, obok Owidiusza, liryka rzymskiego.
Burzliwe losy poety

Na zdjęciu: Popiersie Oktawiana Augusta, źr. Wikimedia Commons/dp

Popiersie

Życie Horacego przypadło na lata upadku republiki rzymskiej. Horacy, syn wyzwolonego niewolnika, przyszedł na świat w roku 65 w Wenuzji (obecna Venossa), mieście na południu Italii. Kompleks niewolniczego rodowodu będzie motorem napędowym ambicji przyszłego poety. W wojnie domowej po śmierci Cezara, Horacy związał się najpierw z obrońcami republiki. Po ich klęsce skorzystał z amnestii i przeszedł do obozu Oktawiana Augusta.
- Horacy należał do kręgu przyjaciół Augusta, wprowadzony tam przez swojego protektora i przyjaciela Mecenasa - słyszymy w audycji Henryka Ładosza z cyklu "Warto przypomnieć".
Ulubieniec Augusta
Cesarz go cenił, chciał zrobić z poety swojego osobistego sekretarza. Poeta propozycję odrzucił. Horacy z kolei widział w przybranym synu Cezara gwarancję pokoju po bratobójczych wojnach. Poeta dał temu wyraz tworząc kantatę na okazję zamknięcia łuku Janusa - ogłoszenia pokoju rzymskiego.
Horacy nigdy do końca nie wyrzekł się ani sympatii republikańskich, ani swojego pochodzenia. Prowadził spokojne życie z dala od Rzymu.
- Poeta sam uprawiał ziemię, spożywał wieczerzę wraz z niewolnikami - opisywał życie Horacego w posiadłości poety Henryk Ładosz..
Wieczna sława
Mimo protekcji dworu cesarskiego, Horacy nie był przez długi czas popularnym poetą.
- Na sławę i rozgłos musiał czekać poeta długo. Przyszły dopiero po wydaniu czwartego tomu "Carmina" w roku 13 p.n.e. - wyjaśniał Henryk Ładosz w audycji z 1973 roku . - W trzeciej pieśni poeta nie bez satysfakcji podaje, że przechodnie pokazują go sobie placem mówiąc "oto mistrz rzymskiej pieśni".
Jest autorem "Satyr", "Epodów", "Pieśni" i "Listów". "Pieśń III" rozpoczął chyba najsłynniejszą frazą całej poezji antycznej: "Stawiłem sobie pomnik trwalszy niż ze spiżu".
Horacy stał się źródłem inspiracji dla całych pokoleń poetów: ślady wpływu antycznego poety widoczne są w twórczości m.in. Jana Kochanowskiego (mistrz z Czarnolasu był też autorem przekładu dzieł Horacego) i Ignacego Krasickiego.
Biografia Horacego i fragmenty przekładów poezji Horacego - posłuchaj audycji Henryka Ładosza.

bm

Czytaj także

Oktawian August – twórca Cesarstwa Rzymskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 06:00
- Dlaczego ten człowiek, który przecież doszedł do władzy poprzez niezwykle krwawe wojny domowe, zapisał się później tak dobrze w historii nie tylko politycznej, ale też kultury europejskiej – pytał na antenie PR prof. Aleksander Krawczuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wergiliusz – "Eneida" przyniosła mu nieśmiertelność

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 06:00
Syn rolnika, który został najsłynniejszym rzymskim poetą. Historia godna filmowego scenariusza. Jego dzieło życia – "Eneida" – było źródłem inspiracji dla poetów i pisarzy w kolejnych wiekach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Św. Augustyn z Hippony. Filozof Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2023 05:40
Na chrześcijaństwo przeszedł w dorosłym życiu. Jako w pełni dojrzały człowiek połączył wykształcenie obywatela Rzymu z żarliwością neofity. Z tej mieszanki powstał jeden z najważniejszych umysłów młodego Kościoła.
rozwiń zwiń