Historia

Brazylia - koniec portugalskiej kolonii

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 06:00
Portugalczycy na terenach Brazylii rządzili ponad 300 lat. 7 września 1822 Brazylia proklamowała niepodległość, jednak związki z Portugalią przetrwały do dziś.
Audio
  • O wielokulturowej Brazylii mówią: attaché kulturalny Ambasady Brazylii Almir Gonsalves oraz Renata Siuda z Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW, fragment audycji Anny Stępniak i Mariana Dachniewskiego (24.02.2001)
Ogłoszenie niepodległości, aut. Francisco Renato Moreaux (1844), źr. Imperial Museum of Brazil, Wikimediadp
"Ogłoszenie niepodległości", aut. Francisco Renato Moreaux (1844), źr. Imperial Museum of Brazil, Wikimedia/dp

– Mieszanka kulturowa i mieszanka ras w Brazylii miała miejsce od momentu odkrycia tych terenów w 1500 roku – mówiła Renata Siuda z Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW. – Kolonizacja Brazylii nakazywała współistnienie zarówno kolonizatorów, jak i sprowadzonych z Afryki niewolników.

Gdy Portugalczycy dotarli do brzegów Brazylii obecni tam Indianie, w przeciwieństwie do Inków czy Asteków, nie tworzyli wysoko rozwiniętej cywilizacji. Przez kolejne 300 lat Portugalczycy zmienili te tereny w oparte na pracy niewolniczej dochodowe przedsięwzięcie.

Na początku XIX wieku, portugalski król Jan VI uciekając przed najazdem Napoleona schronił się w Brazylii. Rebelie niewolników były na porządku dziennym. Regent kolonii, książę Pedro I popierał brazylijski ruch niepodległościowy. Odmówił powrotu do Portugalii.

Z mieczem w dłoni zakrzyknął: "Niepodległość albo śmierć!". 7 września 1822 książę Pedro I ogłosił utworzenie samodzielnego Cesarstwa Brazylii, a 12 października został ogłoszony cesarzem. Władza zdemoralizowała pierwszych brazylijskich władców, którzy wkrótce stanęli po drugiej stronie barykady, łamiąc konstytucję i zapominając o swoich liberalnych ideach. Po obaleniu w 1889 roku Pedra II Brazylia stała się republiką.

Posłuchaj audycji na temat kultury i historii Brazylii.

mb

Zobacz więcej na temat: Brazylia HISTORIA Portugalia
Czytaj także

Rewolucja goździków – koniec dyktatury w Portugalii

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 06:00
25 kwietnia 1974 w Portugalii doszło do wojskowego zamachu stanu, w wyniku którego został obalony dyktator Marcelo Caetano – następca Antonio Salazara.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Timor Wschodni – wyspa podzielona przez historię

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 06:08
30 sierpnia 1999 w Timorze Wschodnim odbyło się referendum, w którym ogromna część jego mieszkańców opowiedziała się za niepodległością. Ten wynik stał się początkiem kampanii terroru i wypędzeń systematycznie prowadzonej przez władze indonezyjskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antonio Salazar – utopia korporacyjnego państwa

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 05:35
- Za rządów Salazara Portugalia, która niegdyś walczyła z Hiszpanią o podział świata, odkrywała drogę do Indii, zdobywała Brazylię, nagle stała się zapyziałem krajem na peryferiach Europy – mówiła Janina Pałęcka na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń