Historia

Maria Tudor - Krwawa Mary

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 06:08
Po objęciu tronu przez gorliwą katoliczkę w protestanckim kraju zapłonęły stosy. Maria Tudor utrwaliła się w powszechnej świadomości przede wszystkim jako sprawczyni śmierci trzystu protestantów.
Audio
  • Maria Tudor - audycja z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" (PR, 22.01.2011)
Portret Marii Tudor z 1554 roku fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Portret Marii Tudor z 1554 roku fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

1 października 1553 Maria I Tudor została koronowana na królową Anglii. Pierwsza kobieta na angielskim tronie rządziła tylko pięć lat. Zdążyła się jednak zapisać w historii jako postać niezwykła.

Córka Henryka VIII i Katarzyny Aragońskiej przez całe życie była na przemian ubóstwiana, terroryzowana, rozpieszczana lub traktowana przez ojca z upokarzającą obojętnością. Sekretny ślub króla Anglii z Anną Boleyn doprowadził do zerwania z Rzymem i powstania Kościoła anglikańskiego. Marię uznano za dziecko nieślubne, pozbawiono praw do sukcesji i usunięto z dworu.

Do łask wróciła po egzekucji Anny Boleyn w 1536 roku. Wkrótce potem została przywrócona do linii sukcesyjnej, a po śmierci Henryka VIII i jego syna Edwarda VI stała się pierwszą zaakceptowaną przez społeczeństwo i koronowaną królową Anglii i Irlandii. Gorliwa katoliczka przejęła władzę w skłóconym państwie protestanckim, które coraz bardziej oddalało się od Rzymu.

Maria Tudor podjęła próbę powrotu Anglii do katolicyzmu. W kraju zapłonęły stosy. W publicznych egzekucjach spłonęło trzystu protestantów. Maria Tudor zyskała przydomek "Bloody Mary". - Są to czasy, w których koncepcja różnorodności religijnej państwa nie mieściła się w głowie. Za warunek stabilności państwa uważano jedność religijną – mówiła na antenie Polskiego Radia prof. Jolanta Choińska-Mika.

Dlaczego dobra, czuła i tkliwa dziewczynka stała się okrutną i groźną królową? Posłuchaj audycji z cyklu ”Klub ludzi ciekawych wszystkiego”.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Henryk VIII Tudor – kobiety, Kościół i krew

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 06:03
Żądza posiadania męskiego potomka ogarnęła króla Anglii tak silnie, że nie cofnął się przed wypowiedzeniem posłuszeństwa papieżowi, by ten cel osiągnąć.
rozwiń zwiń