X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Tadeusz Pełczyński - drugi po dowódcy Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 05:57
- Długo toczyły się dyskusje. Rozumieliśmy wszyscy, że zbliżamy się do punktu, by dać świadectwo, czy chcemy być wolni - wspominał rozmowy na temat rozpoczęcia Powstania Warszawskiego gen. Tadeusz Pełczyński.
Audio
  • "Bohaterowie państwa podziemnego" - rozmowa Tadeusza Zachurskiego ze Stefanem Korbońskim - wieloletnim działaczem ludowym - na temat gen. Tadeusza Pełczyńskiego. (RWE, 03.06.1988)
  • Wywiad z gen. Tadeuszem Pełczyńskim - na temat Armii Krajowej i Powstania Warszawskiego - przeprowadzony w Londynie przez przedstawiciela Głosu Wolnej Polski RWE. (RWE, 22.09.1957)
  • Rozmowa Andrzeja Pomiana z gen. Tadeuszem Pełczyńskim - bylym zastępcą komendanta głównego Armii Krajowej (RWE)
Tadeusz Pełczyński, źr. Andrzej Krzysztof Kunert (1987) Słownik biograficzny konspiracji warszawskiej 1939-1944, tom 2Wikimedia Commonsdp
Tadeusz Pełczyński, źr. Andrzej Krzysztof Kunert (1987) Słownik biograficzny konspiracji warszawskiej 1939-1944, tom 2/Wikimedia Commons/dp

34 lata temu, w 1986 roku zmarł Tadeusz Pełczyński, zastępca dowódcy Armii Krajowej, szef Sztabu Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej.

Szef wywiadu

Od 1927 roku pełnił służbę w II Oddziale Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który zajmował się wywiadem i kontrwywiadem. W 1929 roku pełnił obowiązki szefa służb specjalnych. Z tej funkcji odwołano go na początku 1939 roku, ale to nie oznaczało dla Pełczyńskiego zwolnienia ze służby wojskowej. Objął dowództwo nad częścią sił 19 Dywizji Piechoty i walczył w wojnie obronnej.

Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny

W latach 1940-1941 był komendantem okręgu lubelskiego ZWZ, ale po rozpracowaniu przez Niemców powrócił do Warszawy i tam objął funkcję zastępcy dowódcy i szefa sztabu Armii Krajowej. Brał udział w podejmowaniu decyzji o wybuchu Powstania Warszawskiego.

Trudna decyzja, brzemienne skutki

- Decyzja wojskowa zapadła w dyskusji, która odbyła się pomiędzy dowódcą AK gen. Tadeuszem Borem-Komorowskim, mną, jako szefem sztabu i zastępcą dowódcy i szefem operacji, gen. Leopoldem Okulickim. Było to 21 lipca, po zamachu na Hitlera. Wtedy widzieliśmy, że przez miasto wycofują się poturbowane oddziały jednostek niemieckich, wtedy wiedzieliśmy, że w naczelnym dowództwie niemieckim nie wszystko jest w porządku - wspominał gen. Tadeusz Pełczyński na antenie Radia Wolna Europa. - Doszliśmy do wniosku, że nie będziemy mogli wyprowadzić oddziałów AK na zachód, że będziemy musieli walczyć w oparciu o miasto, tym bardziej, że Armia Krajowa nie była armią polową.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

W trakcie Powstania Warszawskiego przeżył osobistą tragedię.

- Wręczono mu kartkę na posiedzeniu komendy z informacją, że jego syn został zabity. On spojrzał na nią, nie mrugnął okiem, schował kartkę do kieszeni i kontynuował to, co mówił - wspominał Stefan Korboński.

Na emigracji

Sam otarł się o śmierć. Został ciężko ranny w wyniku niemieckiego bombardowania. Po upadku Powstania dostał się do niemieckiej niewoli.

Po wyzwoleniu z oflagu, pozostał na emigracji. Pełnił funkcję szefa gabinetu Naczelnego Wodza i przewodniczącego Komisji Historycznej AK przy sztabie głównym w Londynie. Był aktywny w środowisku kombatanckim, czego dowodem są liczne archiwalne dźwięki z jego udziałem w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Posłuchaj wspomnień gen. Pełczyńskiego. 

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Antoni Chruściel - dowódca Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 06:00
- To on faktycznie dowodził całą walką w Powstaniu Warszawskim. Tadeusz Bór-Komorowski tylko je nadzorował, ale to Antoni Chruściel pod względem taktycznym był dowódcą wojsk powstańczych - mówił Stefan Korboński, działacz Polskiego Państwa Podziemnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Armia Krajowa – walka nie tylko zbrojna

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 06:00
Po wybuchu II wojny światowej w poczuciu zagrożenia powstało wiele organizacji konspiracyjnych. Dopiero Armia Krajowa połączyła wszystkie siły w jeden organizm. Epopeja tej niezwykłej organizacji zakończyła się formalnie 19 stycznia 1945 rozkazem o rozwiązaniu AK. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Jankowski ps. Agaton – wrócił odbudować Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 06:07
Patrol Stanisława Jankowskiego ps. Agaton wyrusza ze Starego Miasta na Żoliborz i dalej do Puszczy Kampinoskiej. Żołnierzy na czele z "Agatonem" fotografuje Stefan Bałuk. Dziś jest to jedno z najsłynniejszych powstańczych zdjęć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kedyw – komandosi Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 05:50
Akcja pod Arsenałem, likwidacja znienawidzonego Franza Kutschery, akcja "Góral". Szereg brawurowych akcji przeprowadzonych przez elitarne oddziały AK przynosiły ulgę i dawały nadzieję polskiemu społeczeństwu.
rozwiń zwiń