Historia

Kazimierz Odnowiciel – Restaurator Poloniae

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 05:50
Syn Mieszka II i niemieckiej księżniczki Rychezy rozpoczął rządy w dramatycznych okolicznościach. Po śmierci ojca w państwie Piastów zapanowała anarchia. W ciągu osiemnastu lat Kazimierz przywrócił kontrolę nad zbuntowanymi terytoriami, zyskując przydomek Odnowiciela.
Powrót Kazimierza Odnowiciela do Polski, obraz Wojciecha Gersona, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Powrót Kazimierza Odnowiciela do Polski, obraz Wojciecha Gersona, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

1005 lat temu, 21 lipca 1016 urodził się prawdopodobnie Kazimierz I Odnowiciel, książę Polski z dynastii Piastów od 1034 roku.

- Zupełnie nic nie wiemy o jego młodości. Jedyne, co możemy przyjąć to budząca wiele wątpliwości opowieść Galla Anonima – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Paweł Żmudzki.


Posłuchaj
17:43 polscy władcy i królowie - kazimierz odnowiciel___v2016001507_tr_0-0_12867137611b5d02[00].mp3 Kazimierz Odnowiciel - audycja Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Naukowy zawrót głowy". (PR, 30.01.2016)

 

Syn Mieszka II i niemieckiej księżniczki Rychezy rozpoczął rządy w dramatycznych okolicznościach. Po śmierci ojca w państwie Piastów zapanowała kolosalna anarchia. Zlikwidowane zostały wszelkie struktury władzy świeckiej i kościelnej. Nastąpiła tzw. reakcja pogańska, czyli próba powrotu starych bogów. Dzieła zniszczenia dopełnił najazd księcia Brzetysława Czeskiego w 1038 roku. Łupieżcza wyprawa niszczy doszczętnie Gniezno i Poznań – dotychczasowe centra piastowskiej państwowości.

Kazimierza nie ma w tym czasie w kraju. Nie mogąc sobie poradzić z buntem, ucieka na Węgry, gdzie staje się więźniem na dworze króla Stefana I. Dopiero po śmierci węgierskiego władcy w 1038 roku polski książę opuszcza Węgry i udaje się do Niemiec. Tam, dzięki szerokim koligacjom matki uzyskał wsparcie i na czele 500 rycerzy z Cesarstwa rusza do Polski, by odzyskać ojcowiznę.

W ciągu osiemnastu lat rządów przywrócił kontrolę Piastów nad zbuntowanymi terytoriami. Nawiązał pokojowe stosunki z sąsiadami. Odbudował Gniezno i Poznań, ale swoją rezydencję urządził już w Krakowie, tym samym przesuwając centrum państwa Piastów. Zyskał przydomek Kazimierza Odnowiciela. Porażkę w tym czasie poniósł jedną – nie udało mu się odbudować Kościoła.

Posłuchaj audycji z cyklu "Naukowy zawrót głowy".

mjm


Czytaj także

Bolesław III Krzywousty. Mąż stanu i okrutnik

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 05:40
Swoim testamentem Bolesław określił zasady dziedziczenia i sprawowania władzy w państwie po swojej śmierci. Decyzja ta zapoczątkowała rozbicie dzielnicowe Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bolesław Kędzierzawy. Rządził w czasach bratobójczych walk

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2022 05:35
Kronikarz Wincenty Kadłubek zapisał: "O wiele więc lepiej chcieć zarządzać swoim własnym mieniem niż czyhać na cudze (…). Świętość tego zalecenia niemal zabobonnie czcił Bolesław". Czy miał rację?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław Łokietek - wielki mały człowiek

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 06:00
Zjednoczenie państwa po ponad stuletnim okresie rozbicia dzielnicowego to niewątpliwy sukces tego króla. Hardy władca poza sukcesami ma jednak na swoim koncie także kilka złych, brzemiennych w skutki decyzji.
rozwiń zwiń