Historia

Kazimierz Odnowiciel – Restaurator Poloniae

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2023 05:40
Syn Mieszka II i niemieckiej księżniczki Rychezy rozpoczął rządy w dramatycznych okolicznościach. Po śmierci ojca w państwie Piastów zapanowała anarchia. W ciągu osiemnastu lat Kazimierz przywrócił kontrolę nad zbuntowanymi terytoriami, zyskując przydomek Odnowiciela.
Powrót Kazimierza Odnowiciela do Polski, obraz Wojciecha Gersona
Powrót Kazimierza Odnowiciela do Polski, obraz Wojciecha GersonaFoto: Wikipedia/domena publiczna

Kazimierz I Odnowiciel, książę Polski z dynastii Piastów od 1034 r., zmarł 28 listopada 1058 roku. 

- Zupełnie nic nie wiemy o jego młodości. Jedyne, co możemy przyjąć to budząca wiele wątpliwości opowieść Galla Anonima – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Paweł Żmudzki.


Posłuchaj
17:43 polscy władcy i królowie - kazimierz odnowiciel___v2016001507_tr_0-0_12867137611b5d02[00].mp3 Kazimierz Odnowiciel - audycja Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Naukowy zawrót głowy". (PR, 30.01.2016)

 

Syn Mieszka II i niemieckiej księżniczki Rychezy rozpoczął rządy w dramatycznych okolicznościach. Po śmierci ojca w państwie Piastów zapanowała kolosalna anarchia. Zlikwidowane zostały wszelkie struktury władzy świeckiej i kościelnej. Nastąpiła tzw. reakcja pogańska, czyli próba powrotu starych bogów. Dzieła zniszczenia dopełnił najazd księcia Brzetysława Czeskiego w 1038 roku. Łupieżcza wyprawa niszczy doszczętnie Gniezno i Poznań – dotychczasowe centra piastowskiej państwowości.

Kazimierza nie ma w tym czasie w kraju. Nie mogąc sobie poradzić z buntem, ucieka na Węgry, gdzie staje się więźniem na dworze króla Stefana I. Dopiero po śmierci węgierskiego władcy w 1038 roku polski książę opuszcza Węgry i udaje się do Niemiec. Tam, dzięki szerokim koligacjom matki uzyskał wsparcie i na czele 500 rycerzy z Cesarstwa rusza do Polski, by odzyskać ojcowiznę.

W ciągu osiemnastu lat rządów przywrócił kontrolę Piastów nad zbuntowanymi terytoriami. Nawiązał pokojowe stosunki z sąsiadami. Odbudował Gniezno i Poznań, ale swoją rezydencję urządził już w Krakowie, tym samym przesuwając centrum państwa Piastów. Zyskał przydomek Kazimierza Odnowiciela. Porażkę w tym czasie poniósł jedną – nie udało mu się odbudować Kościoła.

Posłuchaj audycji z cyklu "Naukowy zawrót głowy".

mjm


Czytaj także

Bolesław III Krzywousty. Mąż stanu i okrutnik

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2023 05:35
Swoim testamentem Bolesław określił zasady dziedziczenia i sprawowania władzy w państwie po swojej śmierci. Decyzja ta zapoczątkowała rozbicie dzielnicowe Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bolesław Kędzierzawy. Rządził w czasach bratobójczych walk

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 05:35
Kronikarz Wincenty Kadłubek zapisał: "O wiele więc lepiej chcieć zarządzać swoim własnym mieniem niż czyhać na cudze (…). Świętość tego zalecenia niemal zabobonnie czcił Bolesław". Czy miał rację?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław Łokietek - wielki mały człowiek

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 06:00
Zjednoczenie państwa po ponad stuletnim okresie rozbicia dzielnicowego to niewątpliwy sukces tego króla. Hardy władca poza sukcesami ma jednak na swoim koncie także kilka złych, brzemiennych w skutki decyzji.
rozwiń zwiń