Historia

Bolesław Kędzierzawy. Rządził w czasach bratobójczych walk

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 05:35
Kronikarz Wincenty Kadłubek zapisał: "O wiele więc lepiej chcieć zarządzać swoim własnym mieniem niż czyhać na cudze (…). Świętość tego zalecenia niemal zabobonnie czcił Bolesław". Czy miał rację?
Bolesław Kędzierzawy. Fragment rysunku Jana Matejki z cyklu Poczet królów i książąt polskich
Bolesław Kędzierzawy. Fragment rysunku Jana Matejki z cyklu "Poczet królów i książąt polskich"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Posłuchaj
26:47 boleslaw kędzierzawy___f 31958_tr_0-0_1164356656052053[00].mp3 Bolesław Kędzierzawy - audycja z cyklu "Królowie i książęta polscy". (PR, 31.01.1985)

 

3 kwietnia 1173 roku zmarł Bolesław IV Kędzierzawy, senior Polski od 1146 roku. W brutalnych i pełnych niepewności czasach rozbicia dzielnicowego jako jeden z niewielu potomków Bolesława Krzywoustego wykazał się rozsądkiem i umiarem w bratobójczej walce. Kronikarz Wincenty Kadłubek zapisał: "O wiele więc lepiej chcieć zarządzać swoim własnym mieniem niż czyhać na cudze (…). Świętość tego zalecenia niemal zabobonnie czcił Bolesław".

W latach 1142-1146 Bolesław stanął na czele braci-juniorów, którzy zjednoczyli się przeciwko dążącemu do pełni władzy Władysławowi, zwanego później Wygnańcem. Bolesław Kędzierzawy władał Mazowszem, Śląskiem i wreszcie dzielnicą senioralną wraz z Krakowem. Nie poszedł w ślady zachłannego poprzednika. Najmłodszemu bratu Henrykowi wydzielił księstwo sandomierskie.

Wkrótce musiał zmierzyć się z potęgą Fryderyka I Barbarossy, który udzielił pomocy Władysławowi Wygnańcowi. W Krzyszkowicach Bolesław Kędzierzawy złożył hołd niemieckiemu cesarzowi, zapłacił okup i obiecał zwrócić Śląsk Władysławowi.

Wygnaniec nie dożył spełnienia obietnicy. Śląsk powrócił w ręce jego synów. Jednak Bolesław Kędzierzawy pozostawił wierne sobie załogi w największych grodach. Konflikt z bratankami zakończył się ich wygnaniem. Dopiero widmo kolejnej wyprawy niemieckiego cesarza zmusiło Bolesława do ostatecznego oddania Śląska wygnańcom.

Rządy Bolesława Kędzierzawego przypadły na trudny okres bratobójczych walk, skutkiem czego Polska utraciła Pomorze Zachodnie i ograniczyła swoją zwierzchność nad Pomorzem Gdańskim.

Czytaj także

Bolesław III Krzywousty. Mąż stanu i okrutnik

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2023 05:35
Swoim testamentem Bolesław określił zasady dziedziczenia i sprawowania władzy w państwie po swojej śmierci. Decyzja ta zapoczątkowała rozbicie dzielnicowe Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakub Świnka. Architekt odrodzenia Królestwa Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 05:40
Był najwybitniejszym politykiem Polski w XIII wieku, znany z tego, że prowadził politykę obrony polskiego Kościoła i polskiego języka przed germanizacją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieszko II - w cieniu ojca

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 05:35
Historia ocenia drugiego króla Polski przez pryzmat sukcesów Bolesława Chrobrego. Mieszko, jak nikt inny, boleśnie przekonał się o tym, że bycie synem wybitnego ojca nie jest łatwe.
rozwiń zwiń