X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Stanisław Arct - księgarz, wydawca, patriota

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 06:00
18 kwietnia 1818 urodził się Stanisław Arct, księgarz i wydawca, uczestnik konspiracji niepodległościowej.
Audio
  • "Księgarnia Arcta" - audycja Wiktora Legowicza z udziałem Jerzego Arcta i Haliny Kołodziejskiej. (PR, 24.04.1982)
Grób księgarzy Michała i Stanisława Arctów na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie, fot.Mateusz Opasiński
Grób księgarzy Michała i Stanisława Arctów na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie, fot.Mateusz OpasińskiFoto: Wikimedia Commons/CC 3.0

Ojciec Stanisława Arcta był lekarzem, on sam wybrał inną drogę życiową. W 1836 roku założył w Lublinie księgarnię przy ulicy Krakowskie Przedmieście.

- Księgarnia lubelska Stanisława Arcta różniła się zasadniczo od księgarni w dzisiejszym rozumieniu, gdyż obok książek sprzedawano artykuły papiernicze i dewocjonalia, sprzedawano również gazety polskie i zagraniczne. Funkcjonowała wypożyczalnia książek i nut – mówił Jerzy Arct, potomek brata Stanisława i kontynuator wydawniczej tradycji rodu w audycji Wiktora Legowicza.

Księgarnia była też centrum ówczesnego drugiego obiegu. To tam trafiały nielegalne publikacje przewiezione z Galicji. Na tym nie kończyła się patriotyczna działalność księgarza-wydawcy. Arct był zamieszany w spisek księdza Ściegiennego oraz był powiązany z powstaniem styczniowym. Z powodu uczestnictwa w zrywie niepodległościowym musiał udać się na emigrację.

Od 1852 roku przedsiębiorstwo Arcta przestało być tylko księgarnią, pojawiły się pierwsze książki wydane przez jego oficynę. Podczas nieobecności Stanisława w kraju pieczę nad wydawnictwem sprawował jego bratanek Michał Arct, który później przejął rodzinny interes.

Po powrocie z emigracji, Stanisław Arct przeniósł interes do Warszawy. Wydawnictwo było prowadzone przez potomków bratanka Stanisława Arcta. W 1922 roku interes przekształcił się w spółkę akcyjną. Podczas okupacji Arctowie - wzorem Stanisława - brali udział w działaniach podziemia. Niektórzy z nich zapłacili za to najwyższą cenę. Po wojnie Jerzy Arct zdecydował sie uruchomić ponownie rodzinny interes. Księgarnia Arcta funkcjonowała do 1953 roku. 

Jakie książki wydawał Arct? Za co cenił go Bolesław Prus? Posłuchaj audycji.

Zobacz więcej na temat: biblioteka HISTORIA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Perły ze zbiorów Biblioteki Wilanowskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 18:00
Biblioteka Wilanowska, której korzenie sięgają II połowy XVII wieku, jest niezwykłym świadectwem rozwoju intelektualnego jej twórców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tytus Działyński - nie zawodna szabla, a gruntowna praca

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2015 06:31
24 grudnia 1796 urodził się Tytus Działyński, mecenas sztuki, założyciel Biblioteki Kórnickiej i współzałożyciel Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
rozwiń zwiń