Historia

Ian Fleming - ojciec Jamesa Bonda

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2016 06:00
Najsłynniejszy szpieg w historii literatury i filmu został wymyślony przez byłego agenta wywiadu brytyjskiego. Bond narodził się prawdopodobnie jako zlepek cech kilku rzeczywistych postaci i... niespełnionych marzeń samego Fleminga.
Audio
  • Audycja Anny Fuksiewicz poświęcona fenomenowi Jamesa Bonda. (PR, 29.10.2012)
  • Rozmowa Romana Czejarka z Adamem Węgłowskim na temat Iana Fleminga i jego służby w brytyjskim wywiadzie. (PR, 11.10.2012)
Ian Fleming w latach 60.
Ian Fleming w latach 60. Foto: PAP

28 maja 1908 urodził się Ian Fleming, brytyjski pisarz, twórca postaci Jamesa Bonda i powieści o jego przygodach.

Nazywam się Fleming, Ian Fleming

Postać Agenta 007 otrzymała nazwisko znajomego autora, ornitologa Jamesa Bonda. Kandydatów do miana pierwowzoru ikonicznej dziś postaci jest jednak kilku. Najczęściej wymienianymi są: superszpieg Duško Popow, kanadyjski amant z ciągotami do martini (wstrząśnięte, nie zmieszane) i szef wywiadu brytyjskiego w USA William Stephenson oraz… sam Ian Fleming.

- Fleming naprawdę pracował w wywiadzie, naprawdę był bon vivantem. Gdy porównuje się opis wyglądu Bonda w książce "Pozdrowienia z Rosji" z tym, jak wyglądał młody Ian Fleming, to podobieństwo jest jak jeden do jednego – mówił krytyk Jacek Szczerba w audycji Anny Fuksiewicz z okazji 50. urodzin Agenta 007.

W tajnej służbie Jego Królewskiej Mości

Fleming przyszedł na świat w zamożnej brytyjskiej rodzinie o szkockich korzeniach. Po studiach pracował jako dziennikarz i makler giełdowy. Nauka w Niemczech i praca w charakterze korespondenta Reutera w Moskwie czyniły z niego kandydata do służby w wywiadzie w zbliżających się niespokojnych czasach. W 1939 roku został adiutantem admirała Johna Henry’ego Godfreya, dowódcy wywiadu marynarki brytyjskiej i pierwowzoru postaci "M", przełożonego Jamesa Bonda.

Jednak w przeciwieństwie do brata, Petera (również pisarza i kolejnego kandydata do miana pierwowzoru Agenta 007), który przyczynił się do rozwoju jednostek komandosów, Ian Fleming pracował głownie za biurkiem. Przypisywany mu jest udział w opracowaniu operacji zmylenia Niemców co do miejsc inwazji na Sycylię i w Normandii. 

"Cassino Royal" napisał w Goldeneye

Po demobilizacji powrócił do pracy dziennikarskiej. W 1953 roku napisał swoją pierwszą powieść z cyklu o Jamesie Bondzie, czyli "Cassino Royale". Występująca w powieści postać Vasper Lynd była być może wzorowana na Polce służącej w brytyjskim wywiadzie. O kim mowa? Posłuchaj audycji.

- Przygody Bonda to opowieści wiecznego chłopca. Gdy Fleming pisał pierwszą książkę, jego życie miało się właśnie ustatkować, miał się ożenić - podkreślał Jacek Szczerba.

Dochody ze sprzedaży książek i ekranizacji pozwoliły Flemingowi na dostatnie życie. Lata na emeryturze spędzał najchętniej w willi na Jamajce, która nosiła nazwę Goldeneye. Zmarł w 1964 roku, dwa lata po premierze "Doktora No", pierwszej ekranizacji przygód bohatera, dzięki któremu Fleming na stałe wpisał się w historię kultury.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jonathan Swift – polityczne podróże Guliwera

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 06:07
Siła dobrej fantastyki do dziś tkwi w tym, że jest społecznie zaangażowaną alegorią rzeczywistości, która dzięki deformacji i uwypukleniu pokazuje aktualne zjawiska i patologie. Pionierem takiej twórczości był Jonathan Swift.
rozwiń zwiń

Czytaj także

John Milton – umysł i pióro rewolucji angielskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 06:03
- Człowiek to indywidualność niepowtarzalna. Śmiertelna fizycznie i duchowo. Jedyny sposób uzyskania nieśmiertelności to walka o wysokie ideały - pisał John Milton.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jane Austen - rozwaga nad romantycznością

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 06:00
- Ona opisywała świat, który dobrze znała. Ona go wykadrowała z ogromnej rzeczywistości. To wystarczyło, żeby stworzyć mikrokosmos - mówiła Anna Trzeciakowska, tłumaczka powieści Jane Austen w audycji Bogumiły Prządki z cyklu "Biografie niezwykłe".
rozwiń zwiń