Historia

Pokój augsburski - czyj kraj, tego religia

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2016 06:00
25 września 1555 podpisany został pokój w Augsburgu między katolikami skupionymi wokół cesarza Karola V a protestanckimi panami Rzeszy. 
Audio
  • Pokój augsburski - komentarz prof. Tadeusza Rosłanowskiego. Fragment audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci". (PR, 11.05.2000)
Grafika przedstawiająca obrady panów Rzeszy przed podpisaniem pokoju, źr. Wikimedia Commonsdp
Grafika przedstawiająca obrady panów Rzeszy przed podpisaniem pokoju, źr. Wikimedia Commons/dp

Pokój miał zakończyć trawiące kraj wojny religijne, które prowadzili ze sobą zwolennicy poglądów Lutra i katolicyzmu. Wprowadzał on kompromisową zasadę "czyja władza, tego religia".

- Oznaczała ona, że wielcy panowie Rzeszy, w tym elektorowie, otrzymywali prawo narzucenia swoim poddanym wyznania, którego byli zwolennikami - wyjaśniał prof. Tadeusz Rosłanowski w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci". 

Postanowienia pokoju co prawda łagodziły napięcie religijne w Rzeszy i były wyrazem dążeń tolerancyjnych, jednak nie zakończyły konfliktów w niemieckich krajach. Ostatecznie wojny religijne trwały - z różną intensywnością - aż do zakończenia wojny trzydziestoletniej w XVII wieku.

Trwałym skutkiem podpisania pokoju w Augsburgu był podział olbrzymiego władztwa Karola V. Posłuchaj o tym w komentarzu prof. Tadeusza Rosłanowskiego.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA protestantyzm
Czytaj także

Tumult toruński - krwawe zatargi protestantów z katolikami

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2023 05:45
Wydarzenia w grodzie Kopernika były symbolem końca ery polskiej tolerancji religijnej. Napięcia między wyznaniami zostały wykorzystane dla celów politycznych. Ceną w tej grze była śmierć dziesięciu osób poniesiona wskutek jawnej stronniczości sądu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samuel Przypkowski - myśliciel polskich arian

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2016 06:00
- Jego zasługą jest umiejętne zaadresowanie tekstów do czytelnika szlacheckiego, zwracając mu uwagę, że kwestia wolności religijnej jest ściśle sprzęgnięta z kwestią wolności szlacheckiej, która traktował jako warunek niezbędny potęgi państwa – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Lech Szczucki.
rozwiń zwiń