X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

"Co zawziętość wroga zniszczyła, wysiłek narodu odbuduje”

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2012 06:00
Plan trzyletni uznawany jest za jedyny skuteczny plan gospodarczy w historii PRL-u. Przyczynił się do odbudowy gospodarki polskiej ze zniszczeń po II wojnie światowej.
Audio
  • Sytuacja gospodarcza Polski w latach 40. XX wieku. Polityczna kondycja państwa po II wojnie światowej. Komentarz historyka, prof. Jerzego Eislera
  • Plan trzyletni – komentarz ekonomisty, prof. dr. hab. Janusza Kalińskiego
Pracownicy elektrowni wodnej w Rożnowie (1948 r.). W tle hasło propagandowe związane z Planem Trzyletnim (1947-1949). foto: bbmgs PAP
Pracownicy elektrowni wodnej w Rożnowie (1948 r.). W tle hasło propagandowe związane z Planem Trzyletnim (1947-1949). foto: bb/mgs PAP

21 września 1946 roku Krajowa Rada Narodowa podjęła uchwałę o Narodowym Trzyletnim Planie Odbudowy Gospodarczej 1947-1949. Był to pierwszy tego typu projekt realizowany w powojennej Polsce. Powstał w Centralnym Urzędzie Planowania, pierwszej organizacji planowania gospodarczego w Polsce.

Po II wojnie światowej istniała potrzeba odbudowy gospodarki ze zniszczeń wojennych. Jedno z haseł planu trzyletniego brzmiało: "Co zawziętość wroga zniszczyła, wysiłek narodu odbuduje”. Jego główne założenia przewidywały podniesienie stopy życiowej ludności do poziomu sprzed wojny, odbudowę kraju w nowej przestrzeni ekonomicznej rozciągającej się między Odrą a Bugiem, likwidację bezrobocia i zmniejszenie przeludnienia agrarnego wsi.

Plan trzyletni spowodował odbudowę przemysłu zniszczonego w czasie II wojny światowej. Produkcja przemysłowa w roku 1949 znacznie przewyższała produkcję osiągniętą na ziemiach polskich w roku 1939. Inaczej wyglądała sytuacja w rolnictwie. Produkcja rolna jeszcze w 1949 roku była niższa niż przed wojną. Nastąpiła odbudowa transportu, naprawiono linie kolejowe.

Realizacji planu trzyletniego towarzyszyło hasło "bitwy o handel”. Komunistyczne władze wprowadziły represje podatkowe, karne i administracyjne wymierzone w handel prywatny. Przejęły też nadzór  nad handlem spółdzielczym, tworząc Centralę Rolniczą Spółdzielni "Samopomoc Chłopską”. Te działania miały doprowadzić do przekształcenia polskiej gospodarki w państwowy monopol, sterowany centralnie przez biurokratów partyjnych na wzór radziecki.

mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mechanizm kryzysu w PRL

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2012 15:00
To, że gospodarka w PRL kulała i że to przede wszystkim z powodu swojej niewydolności ekonomicznej rozsypał się "przodujący ustrój" – to wiadomo mniej więcej wszystkim.
rozwiń zwiń