Historia

Kinga - święta, księżna, dziewica

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 05:40
Dwie córki węgierskiego króla zostały polskimi księżnymi. Jedna zamieszkała w Wielkopolsce, druga w Małopolsce. Tą drugą była Kinga, którą papież Jan Paweł II kanonizował w 1999 roku.
Odkrycie żup solnych w Bochni przez św. Kingę
Odkrycie żup solnych w Bochni przez św. KingęFoto: Polona.pl/dp

790 lat temu, 5 marca 1234 roku, w Ostrzyhomiu na Węgrzech urodziła się Kinga, żona polskiego księcia Bolesława V Wstydliwego i święta Kościoła katolickiego.

Kinga pochodziła z władającej Węgrami dynastii Arpadów. Była córką króla Beli IV. Polsko-madziarskie relacje były wówczas silne: dzielnicowe polskie księstwa szukały poparcia przeciwko zagrożeniu ze strony Czech u Węgrów. Potwierdzeniem sojuszy były dynastyczne małżeństwa. Kinga została żoną Bolesława Wstydliwego, księcia krakowskiego i sandomierskiego, zaś jej siostra, Jolenta, wyszła za mąż Bolesława Pobożnego władającego w Wielkopolsce.

Pierścień i dziewictwo

Z przybyciem Kingi na dwór krakowski wiąże się legenda: miała ona w posagu wnieść sól, która przywędrowała do Polski z Węgier wraz z pierścieniem zaręczynowym monarchini, która wrzuciła go do szybu kopalnianego w swojej ojczyźnie. Podanie jest prawdopodobnie pokłosiem sprowadzenia przez Kingę górników do Małopolski.

Kinga zaproponowała Bolesławowi ślub czystości, który obowiązywać miał przez rok po zawarciu małżeństwa. Księżna namówiła męża do przedłużania dziewiczej umowy. Małżeństwo prawdopodobnie nie zostało skonsumowane do śmierci Bolesława 7 grudnia 1279. Ze względu na ową przysięgę księciu nadano przydomek Wstydliwy.

- Kingę oskarżano o romans ze swoim spowiednikiem. Podobne pomówienia i to, że księżne dziewice spotykały się z wrogim nastawieniem dworu, było wówczas częste – mówiła prof. Halina Manikowska w audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".


Posłuchaj
55:02 jadwiga z trzebnicy, salomea, kinga___pr iii 133509_tr_0-0_12220241054ae90e[00].mp3 Audycja Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" o księżnych-dziewicach z udziałem prof. Haliny Manikowskiej i prof. Marii Boguckiej. (PR, 14.02.1996)

 

Życie w zakonie

Po śmierci Bolesława Kinga otrzymała w posiadanie Ziemię Sądecką. Sama zdecydowała się na wstąpienie do zakonu. Została klaryską w ufundowanym przez siebie klasztorze w Starym Sączu. Dołączyły do niej siostry Jolenta i Konstancja. Kinga zmarła wskutek ciężkiej choroby 24 lipca 1292 roku.

Kinga została ogłoszona świętą 16 czerwca 1999 roku, w czasie ósmej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.


Posłuchaj
22:55 msza święta w starym sączu___5_ prośba o zaliczenie błogosławionej kingi w poczet świętyc___4351_99_i_tr_0-0_9889604b4027cf1[00].mp3 Prośba o zaliczenie błogosławionej Kingi w poczet świętych. (PR, 16.06.1999)

 

– Na chwałę Świętej i nierozdzielnej Trójcy, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia. Na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także i naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych modlitwach, za radą naszych braci w biskupstwie orzekamy i stwierdzamy, iż błogosławiona Kinga jest święta. Wpisujemy ją do katalogu świętych, polecając, aby odbierała cześć jako święta w całym Kościele – wygłosił papież Jan Paweł II w trakcie kanonizacji świętej Kingi.

bm

Czytaj także

Wyprawa Batu-chana – średniowieczny blitzkrieg

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 06:20
- Panika, jaka ogarnęła kraje Europy Zachodniej, przypominała późniejszy chaos, jaki budziły informacje o postępach Turków – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Henryk Samsonowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Długosz. Ojciec polskiej historiografii, wychowawca królów

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 05:40
Jan Długosz, najwybitniejszy kronikarz w dziejach polskiego średniowiecza, zmarł w Krakowie 19 maja 1480 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przemysł II. Jego koronacja na króla Polski była wstrząsem

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2023 05:35
- To, że korona Bolesława Śmiałego spoczęła na skroniach Przemysła II stanowiło wstrząs dla ówczesnej świadomości jednoczącego się państwa – mówił red. Andrzej Tokarczyk, gość audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie". Podobnym wstrząsem była nagła śmierć nowego króla. Kto zlecił zabójstwo Przemysła?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludwik - na Węgrzech Wielki, w Polsce - Andegaweński

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 05:35
Na Węgrzech pamiętany jest jako Ludwik Wielki, w Polsce nie doczekał się takiego przydomku. Dziś kojarzony jest nad Wisłą głównie ze względu na swoją córkę - Jadwigę.
rozwiń zwiń