Historia

Manfred von Richthofen, zwany Czerwonym Baronem

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2024 05:35
- Czerwony Baron na trzypłatowym czerwonym Fokkerze siał zniszczenie i śmierć wśród samolotów brytyjskich i francuskich. Zestrzelił ich ponad 70. To absolutny rekord I wojny światowej – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Paweł Wieczorkiewicz.
Richthofen na tle swojego samolotu krótko przed zestrzeleniem
Richthofen na tle swojego samolotu krótko przed zestrzeleniemFoto: Wikimedia/domena publiczna

21 kwietnia 1918 roku niemiecki as myśliwski Manfred von Richthofen, znany jako Czerwony Baron, został zestrzelony nad Francją.

Urodził się w dzisiejszym Wrocławiu, dorastał w Świdnicy. W czasie I wojny światowej stał się legendą niemieckiego i światowego lotnictwa. Silnik jego rozbitego samolotu jest dzisiaj eksponatem w Imperial War Museum w Londynie.

Lotnictwo myśliwskie w czasie I wojny światowej rządziło się specjalnymi prawami. Piloci byli dżentelmenami, rycerzami początku XX wieku. W powietrzu walczyli ze sobą i ginęli. Na ziemi darzyli się ogromnym szacunkiem. Czczono poległych bohaterów, niezależnie od strony barykady.

W tym czasie piloci latali bez spadochronów. Oznaczało to, że każde poważne uszkodzenie maszyny było praktycznie równoznaczne ze śmiercią lotnika. Ryzykowali życiem podczas każdego lotu, a Manfred von Richthofen zaryzykował o jeden raz za dużo.

Zginął w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach. – Według jednej wersji zestrzeliła go brytyjska artyleria przeciwlotnicza. Druga hipoteza, co byłoby na swój sposób tragikomiczne, mówi, że padł on ofiarą angielskiego pilota, który odbywał swój pierwszy lot bojowy – komentował historyk.

Manfred von Rifthoffen stał się legendą lotnictwa. Jednym z największych pilotów i postaci w historii Niemiec, docenianym także przez Francuzów i Brytyjczyków, którzy podziwiali go za wspaniały kunszt lotniczy.

Posłuchaj
02:08 manfred von richthofen___73_07_iii_tr_11-11_1101736818d20bdd[00].mp3 Manfred von Richtofen - audycja Arkadiusza Ekierta z cyklu "Nieznane o znanych". (PR, 29.03.2007)

 

mjm

Czytaj także

Alianckie naloty dywanowe na Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 05:45
"Gdyby zrzucono na Hamburg bombę atomową, taką jak na Nagasaki, nie dałoby się stworzyć większych zniszczeń niż te, które spowodowały alianckie naloty dywanowe" - mówił Bartosz Wieliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sterowce - podniebny majestat nad Gdańskiem

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 05:50
Wielkie, sunące po niebie statki w kształcie cygara - taki obraz zawdzięczamy niemieckiemu arystokracie Ferdinandowi von Zeppelinowi, pierwszemu konstruktorowi sterowców o budowie szkieletowej.
rozwiń zwiń