Historia

Kleopatra. O jej urodzie krążyły legendy

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 05:35
– Była piękna i promienna urokiem młodości, miała czarujący głos, rozkoszą było patrzeć na nią i słuchać jej słów. Nic dziwnego, że łatwo ujarzmiała każdego – napisał o Kleopatrze jeden z ówcześnie żyjących historyków.
Liz Tayler w roli Kreopatry. 1963 ro.
Liz Tayler w roli Kreopatry. 1963 ro.Foto: Forum

Kleopatra VII była ostatnią królową Egiptu z dynastii Ptolemeuszów. Uważana za jedną z najwybitniejszych kobiet żyjących w starożytności. Jej losy są ściśle związane z historią kraju, którym władała, a także z dziejami Rzymu tamtych czasów. Urodziła się w roku 69 p.n.e. Trzydzieści dziewięć lat później, 12 sierpnia 30 r. p.n.e. popełniła samobójstwo.

Królowa

Nz: Królowa Kleopatra. Wikimedia/domena publiczna

Nowa bogini

Tytułowano ją: Królową, Nową Boginią, Boginią Miłującą Ojca, Boginią Miłująca Ojczyznę. Emil Ludwig – jeden z biografów Kleopatry pisał:

Odważna, pełna pomysłów, śmiała a zarazem przebiegła, mająca w miejsce każdego przestarzałego projektu, trzy nowe w zanadrzu. Rzeczowa i zimna w czasie walki i niebezpieczeństwa. Decydowała szybko, nawet sprawiedliwie, o ile pozwalała na to jej mściwość. Nigdy nie znużona, zawsze w pogotowiu.

Kleopatra poślubiła swego młodszego brata Ptolemeusza XIII. Na skutek intryg w 48 r. p.n.e. została jednak wypędzona z Egiptu. Wsparcia zaczęła szukać u Juliusza Cezara, człowieka, który jak się miało okazać, odegrał w jej życiu jedną z głównych ról.

U boku Juliusza Cezara

Juliusz Cezar, o którym mówiono, że był wielkim znawcą kobiet, uległ urokowi Kleopatry. Z tej miłości zrodził się jedyny syn rzymskiego konsula. Królowa, chcąc umocnić swój związek z Cezarem, opuściła Egipt i z małym Cezarionem, udała się do Rzymu. Przez dwa lata oboje budowali plan stworzenia wielkiego imperium, którego stolicą miała zostać Aleksandria.

Ale 15 marca 44 r. p.n.e. Cezar został zasztyletowany. Wkrótce po jego śmierci Kleopatra opuściła Rzym. I wtedy w jej życiu pojawia się kolejny rzymianin, młodszy przyjaciel nieżyjącego konsula – Marek Antoniusz.

– Antoniusz udał się do Kleopatry – słyszymy w audycji. – Wezwał ją do siebie tak, jakby była poddaną, a nie sojuszniczką. Kleopatra postanowiła jednak przechytrzyć przeciwnika.


Posłuchaj
15:14 Burzliwe dzieje egipskiej królowej - aud. Elizy Bojarskiej.mp3 Burzliwe dzieje egipskiej królowej - aud. Elizy Bojarskiej pt. "Kobiety różnych epok – Kleopatra".(PR, 26.12.1979)

 

Dumna Egipcjanka

Jak podają kronikarze, przypłynęła do Tarsos na okręcie, którego przód błyszczał złotem a żagle jaśniały purpurą. Sama królowa spoczywała pod złocistą altaną, przybraną na obraz bogini Afrodyty. Antoniusz, podobnie jak inni, uległ czarowi pięknej Egipcjanki. Związał się z Kleopatrą na następne kilkanaście lat.

Burzliwe dzieje królowej Egiptu, jej nieprzeciętna indywidualność pobudzały wyobraźnię wielu twórców. Ostatni etap jej życia uwiecznił William Shakespeare w dramacie "Antoniusz i Kleopatra". Wśród tych, którzy opisywali wielki romans Cezara i Kleopatry, znalazł się i nasz wieszcz – Cyprian Kamil Norwid.

Scena
Scena z filmu Josepha Mankiewicza "Kleopatra" (1963). Nz. Elizabeth Taylor w roli królowej Kleopatry i Rex Harrison w roli Juliusza Cezara. Wikimedia Commons/dp

Superprodukcja Hollywood

Do historii kinematografii przeszła amerykańska superprodukcja, film "Kleopatra" w reżyserii Josepha Mankiewicza z Liz Taylor i Richardem Burtonem w rolach głównych.

Nie chciała dostać się w ręce wrogiego Oktawiana, który odniósł zwycięstwo nad Markiem Antoniuszem.

– Odważna, wzięła do ręki groźne węże, aby czarny jad przeniknął jej ciało. Nie pozwoliła, dumna, aby wrogie okręty wojenne przewiozły ją, niby zwykłą śmiertelniczkę jako ozdobę pysznego triumfu – słyszymy w audycji.

Oboje – i Kleopatra, i Marek Antoniusz – popełnili samobójstwo.

bs

Czytaj także

Alea iacta est, czyli kości zostały rzucone

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 05:35
Słowa te, zapisane przez Swetoniusza, miał wypowiedzieć Juliusz Cezar ponad dwa tysiące lat temu, gdy 10 stycznia 49 p.n.e. na czele swojej armii przekroczył rzekę Rubikon, rozpoczynając wojnę domową w republice rzymskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śmierć Brutusa. Republika we krwi

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 05:30
Zdrajca czy człowiek, który w imię wyznawanych przez siebie wartości potrafił poświęcić przyjaźń? Historia surowo oceniła tę postać. Czy słusznie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wercyngetoryks – honor Galów

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 06:09
Wojowniczy wódz rzucił wyzwanie Juliuszowi Cezarowi. Przegrał, ale zachował honor oddając swoją wolność i życie w zamian za ocalenie swojego ludu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Juliusz Cezar - człowiek, który pogrzebał republikę rzymską

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2023 05:35
Republika sama wyhodowała człowieka, który położył jej kres. Cezar był zarówno produktem, jak i konsekwencją swoich czasów. Tylko przywiązanie do uświęconej tradycji dodało odwagi spiskowcom, którzy odebrali mu życie. Ale był to już łabędzi śpiew ustroju republikańskiego.
rozwiń zwiń