Historia

Juliusz Cezar - zginął z rąk przyjaciela

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 06:00
"Nie boję się wcale tych grubych i długowłosych ludzi. Boję się raczej tych innych, bladych i wysmukłych" - te słowa Cezara o spiskujących przeciw niemu ludziach przytacza Plutarch, biograf rzymskiego wodza.
Audio
  • Juliusz Cezar - audycja Andrzeja Sowy z cyklu "Mieć 19 lat" (14.10.2005)
  • Juliusz Cezar - audycja Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego". (PR, 15.07.2006)
Zabójstwo Juliusza Cezara, obraz Vincenzo Camucciniego, źr. Wikimedia Commonsdp
Zabójstwo Juliusza Cezara, obraz Vincenzo Camucciniego, źr. Wikimedia Commons/dpFoto: Wikimedia Commons/dp

2060 lat temu, 15 marca 44 roku p.n.e. w idy marcowe (święto rzymskiego boga wojny Marsa) w gmachu senatu w Rzymie zabito Juliusza Cezara. Zadano mu 23 ciosy sztyletami, z czego tylko jeden był śmiertelny. Zbrodni dokonała grupa spiskowców pod przywództwem Marka Brutusa i Gajusza Kasjusza.

Czy Juliusz Cezar musiał zginąć w tak okrutny sposób? Posłuchaj audycji Hanny Marii Gizy oraz Andrzeja Sowy poświęconych Juliuszowi Cezarowi.

Na pewno miał świadomość, że wcześniej czy później ktoś wyciągnie sztylet w jego stronę.

Gajusz Juliusz Cezar (urodzony 12 lipca 100 p.n.e. lub 13 lipca 102 p.n.e.) był rzymskim politykiem, wodzem, dyktatorem, mężem stanu i pisarzem. W 68 p.n.e. został mianowany kwestorem i rozpoczął karierę senatorską. Swoje talenty przywódcze i organizacyjne ujawnił, gdy pełnił funkcję namiestnika Hiszpanii Dalszej. Po powrocie do Rzymu zawarł porozumienie z Pompejuszem i Krassusem (tzw. I triumwirat) i stał się konsulem.

Kości zostały rzucone

Jego wojenne sukcesy i wzrastająca potęga zaczęły niepokoić senat, który chciał ograniczyć jego wpływy, przekazując pełnomocnictwa wojskowe Pompejuszowi. Wtedy Cezar zdecydował się na zamach stanu. Po przekroczeniu Rubikonu (wypowiadając przy tym słynne słowa: "alea iacta est") zajął Rzym. Trwająca 4 lata wojna domowa (walki toczyły się m.in. w Egipcie, Afryce Północnej i Hiszpanii) zakończyła się triumfalnym powrotem Cezara do Rzymu.

Dyktator Rzymu

W październiku 45 p.n.e. został obwołany dyktatorem, funkcję tę miał sprawować dożywotnio, objął też rolę trybuna i zwierzchnictwo nad prowincjami i wojskiem. Przeprowadził szereg reform, m.in. nadał większą autonomię miastom italskim, wprowadził kontrolę przeciw nadużyciom w prowincjach, w których nakazał założenie kolonii rzymskich, zatwierdził kilka ustaw agrarnych. Wprowadził też kalendarz juliański.

Zabójstwo Cezara

Rządy Cezara przerwał zamach na jego życie. Zginął od ciosów zadanych sztyletem 15 marca 44 p.n.e., w idy marcowe. Na czele spiskowców stali Kasjusz i przyjaciel Cezara Brutus. Spiskowcy nie godzili się ze sposobem sprawowania rządów, który zmieniał republikę w monarchię, pozbawiał ich praw i wysokich pozycji na rzecz mieszkańców prowincji. Po śmierci Cezara wybuchła nowa wojna domowa.

Juliusz Cezar był jedną z najważniejszych postaci historycznych. Stał się synonimem jednowładztwa. Od jego imienia pochodzi najwyższy tytuł używany przez panującego w państwie monarchicznym – cesarz. Był erudytą, pozostawił po sobie cenną spuściznę literacką, m.in. poezję i dramaty, gramatykę oraz prace historiograficzne. Powstało wiele jego biografii. Cezar jest również bohaterem licznych utworów literackich.

mk

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Juliusz Cezar Rzym
Czytaj także

Znamy miejsce zabójstwa Juliusza Cezara

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2012 10:12
Archeolodzy ustalili dokładne miejsce w Rzymie, gdzie w 44 r. p.n.e. został zasztyletowany Juliusz Cezar - informuje serwis internetowy EurekAlert.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brutus zasztyletował tam Cezara, a teraz mieszkają tam...

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2012 19:40
Gęsi uratowały Rzym, więc pewnie nic dziwnego, że w Wiecznym Mieście toczy się obecnie wojna o...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Antoniusz - dał się “opętać” Kleopatrze

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 06:20
“Antoniusza magicznym napojem pozbawiono rozumu, wojskom jego wydaje rozkazy egipski eunuch, a główne dowództwo spoczywa w rzeczywistości w rękach Harmiony, garderobianej Kleopatry i Iraz jej fryzjerki”. Takie zarzuty stawiał Oktawian na trybunach w Rzymie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kaligula: "pomyleniec i okrutnik"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 06:00
Gdy nadarzyła się okazja Kaligula podał Tyberiuszowi truciznę, a gdy ta nie zadziałała dokończył dzieła, dusząc umierającego poduszką lub własnymi rękami. Świadka tego zdarzenia kazał ukrzyżować. Tym samym 18 marca 37 został prawowitym władcą Rzymu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kleopatra – o jej urodzie krążyły legendy

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 07:00
– Była piękna i promienna urokiem młodości, miała czarujący głos, rozkoszą było patrzeć na nią i słuchać jej słów. Nic dziwnego, że łatwo ujarzmiała każdego – napisał o Kleopatrze jeden z ówcześnie żyjących historyków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alea iacta est, czyli kości zostały rzucone

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 05:35
Słowa te, zapisane przez Swetoniusza, miał wypowiedzieć Juliusz Cezar ponad dwa tysiące lat temu, gdy 10 stycznia 49 p.n.e. na czele swojej armii przekroczył rzekę Rubikon, rozpoczynając wojnę domową w republice rzymskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oktawian August – twórca Cesarstwa Rzymskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 06:00
- Dlaczego ten człowiek, który przecież doszedł do władzy poprzez niezwykle krwawe wojny domowe, zapisał się później tak dobrze w historii nie tylko politycznej, ale też kultury europejskiej – pytał na antenie PR prof. Aleksander Krawczuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śmierć Brutusa. Republika we krwi

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 05:30
Zdrajca czy człowiek, który w imię wyznawanych przez siebie wartości potrafił poświęcić przyjaźń? Historia surowo oceniła tę postać. Czy słusznie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyceron - "groch", który niejednemu stanął w gardle

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2014 07:00
- I z jego listów, i z jego mów jasno wynika, że był człowiekiem, który do końca bronił jednej opcji. Jego ideałem była republika i za ten ideał oddał życie – mówiła o Marku Tuliuszu Cyceronie filolog klasyczna Barbara Strycharczyk.
rozwiń zwiń