Historia

"Zemsta" - jedno z najciekawszych dzieł Andrzeja Wajdy

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2023 05:33
21 lat temu, 4 października 2002 roku, odbyły się premierowe pokazy "Zemsty" w reżyserii Andrzeja Wajdy i na podstawie komedii Aleksandra Fredry pod tym samym tytułem.
Andrzej Wajda i Andrzej Seweryn na planie Zemsty
Andrzej Wajda i Andrzej Seweryn na planie "Zemsty"Foto: PAP/Jacek Turczyk

Dzieło Fredry doczekało się w polskiej kinematografii i na polskich scenach, także w telewizji, wielu adaptacji. My możemy wspomnieć choćby tę z 1956 roku, w reżyserii  Antoniego Bohdziewicza i Bohdana Korzeniewskiego, z genialną rolą Jacka Woszczerowicza jako Rejenta Milczka. W adaptacji Wajdy zagrał go równie wspaniały Andrzej Seweryn. U Wajdy jednak najwspanialszą rolą jako Cześnik Raptusiewicz popisał się Janusz Gajos. Trudno też zapomnieć przekomiczną i na wskroś tragiczną rolę Józefa Papkina, w którą wcielił się Roman Polański.

Warto też dodać, że w rankingu najchętniej oglądanych filmów w polskich kinach po roku 1989 "Zemsta" Wajdy zajęła 33. miejsce wśród wszystkich i polskich i zagranicznych filmów z wynikiem ponad 1 milion 976 tysięcy widzów, co dało przychód ponad 22 milionów złotych. Tu warto dodać, że koszt produkcji uplasował ten film na 36. miejscu wśród filmów polskich i wyniósł 10 milionów złotych. Stąd pod względem jedynie frekwencji w kinach film zwrócił się ponad dwukrotnie.

Plenerami dla filmu były przede wszystkim Zamek Ogrodzieniec pod Olkuszem i Kościół św. Wita w Karczewie. Zamek ten nie był w pełni odrestaurowany i ekipa filmowa musiała zbudować dość liczne i znaczące dekoracje scenograficzne.

Co ciekawe, to fakt, że autorem muzyki do filmu był sam Wojciech Kilar, a wszystkich nagrań dokonano w  studiach S-1 i S-4 Polskiego Radia w Warszawie.

PP

 

Zobacz więcej na temat: FILM Andrzej Wajda
Czytaj także

"Panny z Wilka". Intymne kino Andrzeja Wajdy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023 05:40
44 lata temu, 4 września 1979 roku odbyła się premiera filmu Andrzeja Wajdy na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza pod tytułem "Panny z Wilka". To jeden z najwybitniejszych filmów reżysera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Popioły" Wajdy. Film z aluzjami

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 05:40
25 września 1965 roku, odbyła się premiera filmu Andrzeja Wajdy "Popioły", który jest adaptacją powieści Stefana Żeromskiego. Dziewiąty pełnometrażowy film Wajdy był jedną z najdroższych polskich produkcji tamtych czasów.
rozwiń zwiń