X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Szef MSZ: przetrzymywanie wraku Tu-154M pozbawione podstaw prawnych

19.09.2019 16:08
- Przetrzymywanie wraku Tu-154M na terytorium Rosji jest pozbawione podstaw prawnych i nie ma racjonalnego uzasadnienia - stwierdził szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz, przedstawiając stanowisko Polski z raportu o wykonywaniu rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Audio
  • Szef MSZ - przedłużające się przetrzymywanie wraku tupolewa przez Rosję jest bezpodstawne. O szczegółach - Karol Darmoros (IAR)
Jacek Czaputowicz
Jacek CzaputowiczPAP/Radek Pietruszka

Jacek Czaputowicz podkreślił, że dokładnie rok temu Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję dotyczącą katastrofy samolotu Tu-154M, która zobowiązywała Rosję do zwrotu wraku. Po roku - jak dodał szef MSZ - strona polska przekazała raport z wykonania tej rezolucji.

Punkt 9. rezolucji 2246 z 12 października 2018 roku wskazuje obowiązek sprawozdania Radzie Europy z postępów w jej wprowadzaniu w ciągu 12 miesięcy. Jak wskazał minister Czaputowicz, przetrzymywanie wraku na potrzeby śledztwa dotyczącego katastrofy lotniczej podlega ocenie w świetle zasad ogólnych prawa międzynarodowego, takich jak dobra wiara, proporcjonalność i racjonalność. - To przetrzymywanie uznajemy za bezpodstawne - powiedział Jacek Czaputowicz.

- Stoimy na stanowisku, że przedłużające się przetrzymywanie wraku Tu-154M na terytorium Federacji Rosyjskiej jest pozbawione podstaw prawnych i nie ma racjonalnego uzasadnienia - mówił Czaputowicz.

Będzie spotkanie polsko-rosyjskie ws. wraku?

Minister podkreślił, że Polska jest gotowa na mediacje z Rosją w tej sprawie bezpośrednio lub z udziałem strony trzeciej. Jak poinformował, rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow 16 września otrzymał polską propozycje spotkania przedstawicieli obu państw. Propozycję przekazał w imieniu Rzeczpospolitej sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland. - Oczekujemy na konstruktywne podejście strony rosyjskiej i realizacje postanowień rezolucji 2246 - powiedział Jacek Czaputowicz.

Minister przypomniał, że rezolucja Rady Europy "wzywa Rosję do ochrony wraku w sposób uzgodniony z polskimi ekspertami" i "powstrzymania się od jakichkolwiek dalszych aktywności w miejscu katastrofy, które mogłyby być postrzegane jako bezczeszczące miejsce o tak ogromnym znaczeniu emocjonalnym dla wielu Polaków".

- Mimo postanowień rezolucji obserwujemy niepokojące działania wokół miejsca katastrofy, pojawiające się pomysły budowy gazociągu przebiegającego przez miejsce katastrofy, ograniczony jest dostęp do tego miejsca - mówił szef MSZ.

Podczas konferencji Jacek Czaputowicz zapewnił, że Polska oczekuje pozytywnej odpowiedzi ze strony Rosji i pozostaje w gotowości do podjęcia dialogu. Powiedział również, że polskie władze liczą, że Rada Europy pod nowym przewodnictwem nadal będzie się angażować w sprawę zwrotu wraku i ochrony miejsca katastrofy.

IAR/PAP/dad