Polskie Radio
Section05
Rada Europy

Wiceszef MSZ: RE opublikowała raport ws. rozwiązywania sporów dotyczących reparacji wojennych

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk przekazał, że Rada Europy opublikowała oparty na jego rezolucji raport brytyjskiego parlamentarzysty lorda Keena w sprawie stworzenia międzynarodowego mechanizmu rozwiązywania historycznych sporów dotyczących odszkodowań wojennych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reparacje wojenne raport Niemcy Rada Europy pieniądze odszkodowanie II wojna światowa Arkadiusz Mularczyk

Nowe zasady głosowania w Radzie Europejskiej. Politolog: to bardzo zła zmiana

Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFEC) przyjęła w środowym głosowaniu sprawozdanie zalecające zmianę unijnych traktatów. Jedna ze zmian dotyczy rezygnacji z zasady jednomyślności podczas głosowań w Radzie Europejskiej na rzecz podejmowania decyzji większością kwalifikowaną. – To bardzo zła zmiana – komentuje prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Wieczorkowski Unia Europejska polityka Rada Europy Rada Europejska Parlament Europejski prawo ue

Andrzej Duda zapowiedział utworzenie rejestru szkód wyrządzonych Ukrainie. "Zbrodnie trzeba rozliczać"

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział podczas szczytu Rady Europy w Reykjaviku utworzenie pod egidą Rady Europy rejestru szkód wyrządzonych Ukrainie przez rosyjską agresję. - Rosja chce zniszczyć Ukrainę i zrewidować wszystkie wartości, na których opiera się Rada Europy. Nie wolno nam się temu podporządkować, musimy być jeszcze silniejsi i bardziej zjednoczeni - mówił polski prezydent.
Zobacz więcej na temat:  Rada Europy wojna na Ukrainie Andrzej Duda Ukraina IPN Polonia Irkuck Rosja HIMARS

Arkadiusz Mularczyk zapowiada spotkanie z niemieckimi parlamentarzystami. "Zakładam wolę współpracy"

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk przekazał, że "22 maja odbędę spotkanie z parlamentarzystami niemieckimi, na którym poruszona zostanie kwestia odszkodowań dla Polski". Dodał, że w Niemczech rozpocznie się również akcja informacyjna, traktująca m.in o stratach wojennych Polski.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Mularczyk reparacje wojenne POLSKA II wojna światowa Europa Rada Europy zbrodnie wojenne HISTORIA Niemcy

Niemcy poparły dokument o braku przedawnienia zbrodni wojennych. Mularczyk: otwarcie drogi do reparacji

- Deklaracja Rady Europy - podpisana m.in. przez Niemcy - potwierdza, że zbrodnie wojenne nie ulegają przedawnieniu. To daje Polsce, która była ofiarą II wojny światowej, poważne możliwości działania - powiedział wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Arkadiusz Mularczyk reparacje wojenne Rada Europy II wojna światowa Europa Olaf Scholz zbrodnie wojenne

Prof. Grabowska: rejestr wszystkiego, co straciła Ukraina, ma ogromną wartość

Rosyjska inwazja na Ukrainę była dzisiaj dominującym tematem spotkania w stolicy Islandii. Delegacje państw członkowskich Rady Europy dyskutowały, w jaki sposób czołowa organizacja praw człowieka na kontynencie mogłaby wesprzeć Kijów. Według Associated Press najbardziej namacalnym efektem tych rozmów było uzgodnienie utworzenia nowego urzędu do sporządzania rejestru szkód, który umożliwiłby ofiarom wojny na Ukrainie zgłaszanie poniesionych strat.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rada Europy Ukraina wojna na Ukrainie Genowefa Grabowska Michał Strzałkowski ŚWIAT Europa

"Zbrodnie trzeba rozliczać". Andrzej Duda zapowiedział utworzenie rejestru szkód wyrządzonych Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział podczas szczytu Rady Europy w Reykjaviku utworzenie pod egidą Rady Europy rejestru szkód wyrządzonych Ukrainie przez rosyjską agresję. - Rosja chce zniszczyć Ukrainę i zrewidować wszystkie wartości, na których opiera się Rada Europy. Nie wolno nam się temu podporządkować, musimy być jeszcze silniejsi i bardziej zjednoczeni - mówił polski prezydent.
Zobacz więcej na temat:  NATO Rada Europy Andrzej Duda bezpieczeństwo Europa wojna na Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda w Reykjaviku: jesteśmy gotowi systematycznie przekazywać Ukrainie samoloty MiG-29

- Jesteśmy w awangardzie państw, po USA i Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi o przekazywanie Ukrainie uzbrojenia. Jesteśmy gotowi przekazywać systematycznie samoloty MiG-29. Zapoczątkowaliśmy koalicję wspierania militarnie Ukrainy, ale w takich elementach, w jakich możemy sobie na to pozwolić - powiedział prezydent Andrzej Duda w Reykjaviku, gdzie odbywa się szczyt Rady Europy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Islandia Reykjavik Andrzej Duda Rada Europy wojna na Ukrainie Ukraina wojna 2023 Rosja