Redakcja Polska

Przy budowie Nord Stream 2 wykorzystywani są więźniowie?

25.10.2019 15:04
Do budowy gazociągu Nord Stream 2 mogą być zmuszani rosyjscy więźniowie - taką informację przekazał w tym tygodniu europosłom w Strasburgu rosyjski aktywista, Władimir Oseczkin. Sprawę tę w najbliższym czasie będą chcieli wyjaśnić między innymi deputowani z Polski - dowiedziało się Polskie Radio.
Audio
  • Europosłowie chcą sprawdzić, czy przy budowie Nord Stream 2 wykorzystywani są więźniowie. Materiał Karola Surówki (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneMateriały prasowe Nord Stream

Władimir Oseczkin od 8 lat prowadzi stronę "Gułagu-Niet". Udostępnia tam zdjęcia, filmy i dokumenty, które ukazują przypadki nadużyć w rosyjskim systemie więziennictwa - tortur, wykorzystywania seksualnego i przymuszania do pracy w ciężkich warunkach.

Obecnie "Gułagu-Niet" prowadzi śledztwo w sprawie wykorzystywania więźniów przez rosyjskie państwowe spółki. Władimir Oseczkin twierdzi, że zmuszani są do pracy między innymi dla firm powiązanych z Gazpromem, zaangażowanych w budowę gazociągu Nord Stream 2. Według Władimira Oseczkina więźniowie są zmuszani do pracy dla państwowych spółek nawet przez 15 godzin dziennie. Jeśli odmówią, może im grozić śmierć: - Jest to właściwie praca niewolnicza, to gułag w wersji 2.0, gułag XXI wieku - przekonuje aktywista.

Aktywista twiedzi że więźniowie są zmuszani do pracy dla państwowych spółek nawet przez 15 godzin dziennie. Jeśli odmówią, może im grozić śmierć.

Spotkanie z europosłanką Anną Fotygą

Z Władimirem Oseczkinem w Strasburgu spotkała się między innymi europosłanka Prawa i Sprawiedliwości, Anna Fotyga. - Myślę, że to sprawa, którą należy bardzo poważnie rozpatrzeć. Będzie pytać instytucji unijne i sprawę nagłaśniać - powiedziała europosłanka.

Ilja Zasławskij, z fundacji "Wolna Rosja" mówi, że w Rosji powszechnie wiadomo, iż więźniowie wykorzystywani są do - jak to określa - niewolniczej pracy. Jego zdaniem sprawa nie została jednak wystarczająco nagłośniona w Europie. - Więźniowie są między innymi zmuszani do szycia ubrań roboczych - robiły to na przykład członkinie Pussy Riot, gdy były w więzieniu, w strasznych warunkach. W tym czasie dyrektor zakładu karnego kupował apartament w Miami - mówi Ilja Zasałwskij.

Kontrowersyjna instalacja

Nord Stream 2 ma zostać poprowadzony po dnie Bałtyku i połączyć gazoporty w Rosji i Niemczech. Od lat projekt budzi duże kontrowersje. Niemieckie władze utrzymują, że to wyłącznie inwestycja gospodarcza, której celem jest dywersyfikacja źródeł dostaw gazu. Wielu specjalistów ostrzega jednak, że Nord Stream 2 będzie miało również konsekwencje polityczne - Rosja zyska bowiem możliwość wstrzymywania dostaw gazu przez Ukrainę i destabilizowania sytuacji w Europie.

Przeciwko Nord Stream 2 protestują również organizacje ekologiczne, które zwracają uwagę, że budowa gazociągu na dnie Bałtyku negatywnie odbije się na środowisku.

Według Władimira Oseczkina rosyjskie władze starają się uciszyć informacje w sprawie wykorzystywania pracy więźniów przy państwowych projektach. Aktywista twierdzi, że regularnie pada ofiarą ataków hackerskich i kampanii fake-newsowych w sieci.

Władimir Oseczkin cztery lata temu uciekł z Rosji, uzyskał azyl we Francji, skąd prowadzi stronę "Gułagu-Niet". Zarejestrowanych jest tam około 80 tysięcy osób - to byli więźniowie, ich rodziny i anonimowo wypowiadający się rosyjscy urzędnicy.

IAR/dad

Duński rząd wydał pozwolenie na budowę podmorskich części Baltic Pipe

25.10.2019 13:07
Ministerstwo energii i klimatu Danii wydało w piątek pozwolenia na budowę podmorskich części gazociągu Baltic Pipe na Bałtyku, w Małym Bełcie i na Morzu Północnym.

Decyzja w sprawie brexitu ponownie odroczona

25.10.2019 12:00
Ambasadorowie 27 krajów odłożyli decyzję w sprawie tego jak długie powinno być opóźnienie brexitu. - Decyzja odłożona do poniedziałku lub wtorku - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z unijnych dyplomatów.