X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Przy budowie Nord Stream 2 wykorzystywani są więźniowie?

25.10.2019 15:04
Do budowy gazociągu Nord Stream 2 mogą być zmuszani rosyjscy więźniowie - taką informację przekazał w tym tygodniu europosłom w Strasburgu rosyjski aktywista, Władimir Oseczkin. Sprawę tę w najbliższym czasie będą chcieli wyjaśnić między innymi deputowani z Polski - dowiedziało się Polskie Radio.
Audio
  • Europosłowie chcą sprawdzić, czy przy budowie Nord Stream 2 wykorzystywani są więźniowie. Materiał Karola Surówki (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneMateriały prasowe Nord Stream

Władimir Oseczkin od 8 lat prowadzi stronę "Gułagu-Niet". Udostępnia tam zdjęcia, filmy i dokumenty, które ukazują przypadki nadużyć w rosyjskim systemie więziennictwa - tortur, wykorzystywania seksualnego i przymuszania do pracy w ciężkich warunkach.

Obecnie "Gułagu-Niet" prowadzi śledztwo w sprawie wykorzystywania więźniów przez rosyjskie państwowe spółki. Władimir Oseczkin twierdzi, że zmuszani są do pracy między innymi dla firm powiązanych z Gazpromem, zaangażowanych w budowę gazociągu Nord Stream 2. Według Władimira Oseczkina więźniowie są zmuszani do pracy dla państwowych spółek nawet przez 15 godzin dziennie. Jeśli odmówią, może im grozić śmierć: - Jest to właściwie praca niewolnicza, to gułag w wersji 2.0, gułag XXI wieku - przekonuje aktywista.

Aktywista twiedzi że więźniowie są zmuszani do pracy dla państwowych spółek nawet przez 15 godzin dziennie. Jeśli odmówią, może im grozić śmierć.

Spotkanie z europosłanką Anną Fotygą

Z Władimirem Oseczkinem w Strasburgu spotkała się między innymi europosłanka Prawa i Sprawiedliwości, Anna Fotyga. - Myślę, że to sprawa, którą należy bardzo poważnie rozpatrzeć. Będzie pytać instytucji unijne i sprawę nagłaśniać - powiedziała europosłanka.

Ilja Zasławskij, z fundacji "Wolna Rosja" mówi, że w Rosji powszechnie wiadomo, iż więźniowie wykorzystywani są do - jak to określa - niewolniczej pracy. Jego zdaniem sprawa nie została jednak wystarczająco nagłośniona w Europie. - Więźniowie są między innymi zmuszani do szycia ubrań roboczych - robiły to na przykład członkinie Pussy Riot, gdy były w więzieniu, w strasznych warunkach. W tym czasie dyrektor zakładu karnego kupował apartament w Miami - mówi Ilja Zasałwskij.

Kontrowersyjna instalacja

Nord Stream 2 ma zostać poprowadzony po dnie Bałtyku i połączyć gazoporty w Rosji i Niemczech. Od lat projekt budzi duże kontrowersje. Niemieckie władze utrzymują, że to wyłącznie inwestycja gospodarcza, której celem jest dywersyfikacja źródeł dostaw gazu. Wielu specjalistów ostrzega jednak, że Nord Stream 2 będzie miało również konsekwencje polityczne - Rosja zyska bowiem możliwość wstrzymywania dostaw gazu przez Ukrainę i destabilizowania sytuacji w Europie.

Przeciwko Nord Stream 2 protestują również organizacje ekologiczne, które zwracają uwagę, że budowa gazociągu na dnie Bałtyku negatywnie odbije się na środowisku.

Według Władimira Oseczkina rosyjskie władze starają się uciszyć informacje w sprawie wykorzystywania pracy więźniów przy państwowych projektach. Aktywista twierdzi, że regularnie pada ofiarą ataków hackerskich i kampanii fake-newsowych w sieci.

Władimir Oseczkin cztery lata temu uciekł z Rosji, uzyskał azyl we Francji, skąd prowadzi stronę "Gułagu-Niet". Zarejestrowanych jest tam około 80 tysięcy osób - to byli więźniowie, ich rodziny i anonimowo wypowiadający się rosyjscy urzędnicy.

IAR/dad

Duński rząd wydał pozwolenie na budowę podmorskich części Baltic Pipe

25.10.2019 13:07
Ministerstwo energii i klimatu Danii wydało w piątek pozwolenia na budowę podmorskich części gazociągu Baltic Pipe na Bałtyku, w Małym Bełcie i na Morzu Północnym.

Decyzja w sprawie brexitu ponownie odroczona

25.10.2019 12:00
Ambasadorowie 27 krajów odłożyli decyzję w sprawie tego jak długie powinno być opóźnienie brexitu. - Decyzja odłożona do poniedziałku lub wtorku - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z unijnych dyplomatów.