Redakcja Polska

Historyczne manipulacje Kremla w sprawie zbrodni katyńskiej

11.06.2020 16:18
25 lat temu w Miednoje na terenie Rosji wmurowano akt erekcyjny pod budowę Polskiego Cmentarza Wojennego. W zbiorowych mogiłach pochowano tam szczątki 6300 polskich jeńców wojennych, zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD. Ćwierć wieku temu władze Rosji wspierały starania o ujawnienie stalinowskich zbrodni i upamiętnienie ofiar. Współcześnie, Kreml zniekształca historię, aby wymazać ze społecznej pamięci okropności okresu sowieckiego.
Audio
  • Rosja - historyczne manipulacje w sprawie zbrodni katyńskiej. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
W rosyjskim Twerze w maju 2020 roku zdemontowano tablicę upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej
W rosyjskim Twerze w maju 2020 roku zdemontowano tablicę upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiejFacebook/Artem Vazhenkov

Prokremlowscy politycy i publicyści podejmują próby zdjęcia ze Związku Radzieckiego odpowiedzialności za stalinowskie mordy. Napaść Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939 roku, podobnie jak w czasach stalinowskich, przedstawia się jako "przyjście na pomoc braciom Litwinom, Białorusinom i Ukraińcom". Nie są ścigane w Rosji osoby, które publicznie negują zbrodnię katyńską, w tym pochowanie w Miednoje 6300 polskich oficerów, zgładzonych przez NKWD.

- Na szczęście mamy wyniki ekshumacji dokonanych na Polskim Cmentarzu Wojennym - tłumaczy historyk rosyjskiego „Memoriału” Aleksandr Gurianow. - Wyniki badań archeologicznych, to cios w katyńskie kłamstwa - dodaje badacz stalinowskich zbrodni.

Profesor Rosyjskiej Akademii Nauk Natalia Lebiediewa przy każdej okazji podkreśla, że na podstawie archiwalnych dokumentów i zeznań świadków znane są najdrobniejsze szczegóły zbrodni popełnionej na polskich jeńcach wojennych, których szczątki pochowano w zbiorowych mogiłach na cmentarzu w Midnoje. - Zakładali ludziom kajdany, rzucali na kolana i strzelali w potylicę - dodaje rosyjska historyk.

Część rosyjskich naukowców protestuje przeciwko wybielaniu sowieckich zbrodni i wykorzystywaniu historii do prowadzenia wojen informacyjnych.


IAR/dad


Powstał dokument o słynnym polskim pięściarzu, więźniu Auschwitz

11.06.2020 12:59
Film o pięściarzu Tadeuszu "Teddym" Pietrzykowskim, więźniu Auschwitz deportowanym do tego niemiekiego obozu w pierwszym transporcie Polaków, zrealizowała dokumentalistka Gabriela Mruszczak. Autorka poinformowała, że premierę on-line będzie on miał 14 czerwca.

Polscy biskupi uczczą stulecie urodzin św. Jana Pawła II

11.06.2020 15:21
14 i 15 czerwca polscy biskupi uczczą 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły w papieskim sanktuarium w Krakowie, Wadowicach oraz w Kalwarii Zebrzydowskiej - podało biuro prasowe KEP na swojej stronie internetowej.

Zatrzymano podejrzanych o morderstwo polskiego geologa w Pakistanie

11.06.2020 15:37
Ministerstwo Spraw Zaganicznych potwierdziło, że 1 czerwca w Pakistanie zatrzymano dwóch terrorystów, podejrzanych o zamordowanie Piotra Stańczaka w 2009 roku. Jak powiedziała w rozmowie z IAR rzecznika MSZ Monika Szatyńska-Luft, resort pozostaje w kontakcie z polską ambasadą w stolicy Pakistanu, Islamabadzie i monitoruje sprawę.