Redakcja Polska

USA rezygnuje z Fortu Trump? Krzysztof Szczerski: to dezinformacja

12.06.2020 09:24
Ta informacja jest całkowitą dezinformacją, a nie informacją - tak w piątek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski ocenił doniesienia medialne dotyczące rezygnacji USA z Fortu Trump.
Audio
  • Szef Gabinetu Prezydenta o doniesieniach o rezygnacji z budowy "Fort Trump" w Polsce (IAR)
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiWojciech Kusiński/Polskie Radio

Szczerski był pytany w Programie 1 Polskiego Radia o środową informację Agencji Reutera, że najprawdopodobniej kruszy się projekt utworzenia Fortu Trump – stałej bazy dla żołnierzy amerykańskich w Polsce. Powodem miałby być spór o wielkość finansowania i rozmieszczenie żołnierzy, a także o ich status prawny podczas służby w Polsce. - Po pierwsze: ta informacja jest całkowitą dezinformacją, a nie informacją - stwierdził szef gabinetu prezydenta. - Ten sam Reuters kilka dni wcześniej mówił coś kompletnie odwrotnego, że do Polski będą przerzucone wojska amerykańskie z Niemiec, więc sam Reuters się gubi w zeznaniach i mówi dwie kompletnie sprzeczne rzeczy, więc mamy do czynienia z całkowitą dezinformacją - dodał.

Szczerski podkreślił, że opozycja dziennikarska i polityczna natychmiast podchwytuje każdą informację, która jest opublikowana w internecie, jeżeli ta szkodzi Polsce i obecnym władzom. - Są w stanie bezkrytycznie na każdy taki lep się złapać i powielają go natychmiast - ocenił. - Przypuszczam, że w tej kampanii przez najbliższe dwa tygodnie będzie mnóstwo tego typu wrzutek pisanych różnym alfabetem do polskiej debaty publicznej i polscy dziennikarze opozycji, politycy, natychmiast będą je podchwytywać, nawet jeśli to będzie największa bzdura - stwierdził.

Do doniesień na temat Fortu Trump odniosła się w czwartek na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. "Kolejne nieprawdziwe informacje! Negocjacje idą zgodnie z planem! Ich efekty będą jeszcze bardziej imponujące niż pierwotna wizja prezydenta Donalda Trumpa i prezydenta Andrzeja Dudy dotycząca amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce" – zapewniła i dodała: "Więcej informacji wkrótce".

Na doniesienia zareagował także minister obrony Mariusz Błaszczak. We wpisach na Twitterze podał, że zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce jest faktem. - Deklaracje zostały podpisane, powstało wysunięte dowództwo dywizyjne w Poznaniu z generałem USA na czele, w Polsce stacjonują żołnierze US Army - przypomniał. - Teraz uzgadniamy ostatnie szczegóły, a rozmowy przebiegają w dobrej atmosferze - zaznaczył szef MON.


Polscy biskupi uczczą stulecie urodzin św. Jana Pawła II

11.06.2020 15:21
14 i 15 czerwca polscy biskupi uczczą 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły w papieskim sanktuarium w Krakowie, Wadowicach oraz w Kalwarii Zebrzydowskiej - podało biuro prasowe KEP na swojej stronie internetowej.

Zatrzymano podejrzanych o morderstwo polskiego geologa w Pakistanie

11.06.2020 15:37
Ministerstwo Spraw Zaganicznych potwierdziło, że 1 czerwca w Pakistanie zatrzymano dwóch terrorystów, podejrzanych o zamordowanie Piotra Stańczaka w 2009 roku. Jak powiedziała w rozmowie z IAR rzecznika MSZ Monika Szatyńska-Luft, resort pozostaje w kontakcie z polską ambasadą w stolicy Pakistanu, Islamabadzie i monitoruje sprawę.

Historyczne manipulacje Kremla w sprawie zbrodni katyńskiej

11.06.2020 16:18
25 lat temu w Miednoje na terenie Rosji wmurowano akt erekcyjny pod budowę Polskiego Cmentarza Wojennego. W zbiorowych mogiłach pochowano tam szczątki 6300 polskich jeńców wojennych, zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD. Ćwierć wieku temu władze Rosji wspierały starania o ujawnienie stalinowskich zbrodni i upamiętnienie ofiar. Współcześnie, Kreml zniekształca historię, aby wymazać ze społecznej pamięci okropności okresu sowieckiego.