X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Szefowie MSZ państw Trójkąta Weimarskiego zgodnie o wyzwaniach

15.10.2020 14:11
Szefowie dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego: Francji - Jean-Yves Le Drian, Polski - Zbigniew Rau i Niemiec - Heiko Maas w czwartek w Paryżu zgodnie mówili o największych wyzwaniach stojących przed Europą. Rau zaprosił kolegów z Francji i RFN na rozmowy w przyszłym roku w Polsce.
Audio
  • Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau oraz ministrowie Heiko Maas i Jean-Yves Le Drian rozmawiali między innymi o sytuacji na Białorusi, kryzysie związanym z pandemią i relacjach z Rosją (IAR)
Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau (pierwszy z lewej)
Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau (pierwszy z lewej)MSZ/twitter

Gospodarz paryskiego spotkania Le Drian podkreślił, że odbył również rozmowy dwustronne z ministrami z Polski i Niemiec. - W UE są takie formaty współpracy, które pozwalają pójść naprzód Europie i tak właśnie jest w przypadku Trójkąta Weimarskiego - oświadczył francuski minister.

Jednocześnie przypomniał, że ostatnie spotkanie na szczeblu szefów dyplomacji trzech państw miało miejsce cztery lata temu. Deklarował jednak, że wszystkie trzy kraje są "bardzo głęboko przywiązane" do tego formatu.

Kwestie wschodnie

Wśród tematów rozmów wymienił kwestię współpracy na rzecz pokoju, demokracji i praw człowieka, a także otrucie lidera opozycji w Rosji Aleksieja Nawalnego, politykę Kremla, konflikt w Górskim Karabachu i sytuację na Białorusi. Le Drian zaznaczył, że we wszystkich powyższych sprawach UE reaguje właściwie.

W kontekście Białorusi szef dyplomacji Francji przypominał, że wszystkie państw są gotowe wprowadzić sankcje wobec odpowiedzialnych za uciekanie się do agresji i fałszowanie wyborów w tym kraju. - Chcemy Europy silnej, silnej wszędzie tam, gdzie jesteśmy atakowani, silni wobec Chin - powiedział Le Drian.

Praworządność i migracja

Wśród rozbieżności wśród trzech państw Trójkąta Weimarskiego wymienił kwestię praworządności i migracji.

Z kolei szef polskiej dyplomacji podkreślił, że spotkanie Trójkąta Weimarskiego, to dobra okazja do rozmów reprezentantów różnych części UE. - Nasze postrzeganie spraw bezpieczeństwa i przyszłości UE oraz spraw zasadniczych jest bardzo podobne - powiedział Rau

Poinformował, że na marginesie wizyt w Paryżu i Berlinie odbędzie także spotkania dwustronne z oboma ministrami. Wśród tematów rozmów wymienił wydarzenia na Białorusi. - Całkowicie zgadzamy się z diagnozą tych wydarzeń, jak i niezbędnymi konsekwencjami, reakcjami UE na te wydarzenia - powiedział polski minister.

Polityka Rosji i kryzys w Libii

Kolejnym tematem - jak relacjonował - była polityka Rosji oraz sytuacja w Libii i wschodniej części Morza Śródziemnego. - Te sprawy, w których możemy się nieco różnić, zostawiliśmy na okres lunchu. Chciałem kolegów serdecznie zaprosić w przyszłym roku do Polski, bo wtedy będziemy obchodzić 30-lecie tej inicjatywy, jaką jest Trójkąt Weimarski - przekazał Rau.

Pytany o to, czy odbędzie się spotkanie przywódców państw i rządów Trójkąta, odparł, że dobrą tradycją Trójkąta Weimarskiego jest organizacja szczytu po spotkaniu szefów dyplomacji. - Sądzę, że takie spotkanie będzie pożądane i będziemy dzisiaj jeszcze zapewne o nim rozmawiać - dodał polski minister.

"Trójkąt jest nadal żywy"

Szef niemieckiej dyplomacji również akcentował aktywność Trójkąta Weimarskiego. - Ci, którzy pogrzebali Trójkąt Weimarski, mają dowód, że Trójkąt jest nadal żywy i może być bardzo użyteczny - powiedział Maas.

Podkreślił też wspólne stanowisko trzech państw w sprawie sytuacji na Białorusi. - W tym tygodniu w UE przyjęliśmy nowe sankcje i Alaksandr Łukaszenka również zostanie nimi objęty. Chcemy natomiast dalszego prowadzenia dialogu - dodał Maas.

- Jeśli chodzi o nasze stanowisko wobec Rosji, to jest ono jak najbardziej zbieżne. W UE chcemy kontynuować przyjęte do tej pory podejście wobec Rosji - podkreślił szef niemieckiej dyplomacji.

Sytuacja w Górskim Karabachu

Wśród innych istotnych tematów wymienił sytuację w Górskim Karabachu i wschodniej części Morza Śródziemnego. - Chcielibyśmy również utrzymania jedności między zachodnią a wschodnią częścią UE i wydaje mi się, że Trójkąt Weimarski może się do tego świetnie przyczynić - mówił Maas.

Pytany o zamknięcie granic wewnątrz UE, odparł, że doświadczenia z wiosny nie były najlepszy. - Zbyt wcześnie zamknięto granice. Były duże korki, a niektórzy codziennie dojeżdżali do pracy - zauważył Maas. Podkreślił, że w tej kwestii należy znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Po konferencji prasowej szefowie dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego będą kontynuować rozmowy podczas lunchu. Następnie szef MSZ Polski uda się do Berlina, gdzie odbędzie rozmowy dwustronne z Heiko Maasem.


PAP/IAR/dad

Wzmocniona współpraca z USA. Ratyfikacja umowy z podpisem prezydenta

15.10.2020 12:35
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji umowy między Polską a Stanami Zjednoczonymi o wzmocnionej współpracy obronnej - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Umowę podpisali 15 sierpnia br. w Warszawie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

Ambasador RP w Berlinie: bezczelność niemieckich mediów przekracza wszelkie granice

15.10.2020 12:43
Bezczelność niemieckich mediów głównego nurtu przekracza wszelkie granice - tak skomentował na Twitterze ambasador RP w Niemczech, Andrzej Przyłębski, publikacje w "Sueddeutsche Zeitung" i "Frankfurter Allgemeine Zietung" m.in. na temat sprawy sędzi Beaty Morawiec, której prokuratura zarzuca korupcję.