X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Zbigiew Rau: za prezydentury Joe Bidena Polska pozostanie ważna dla USA

18.01.2021 11:29
Polska leży w strategicznym miejscu dla USA. Tej optyki administracja Joe Bidena nie zamierza zmienić - podkreśla w rozmowie z poniedziałkową "Rzeczpospolitą" minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
Zbigniew Rau
Zbigniew RauFot. Gabriel Piętka / MSZ

Szef MSZ w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" odniósł się m.in. do sytuacji w USA i przegłosowania w Izbie Reprezentantów impeachmentu Donalda Trumpa.

"Gdy mieszkałem w Stanach, byłem świadkiem starć na tle rasowym, wiedziałem, jak są brutalne. Ale też trzeba mieć świadomość, jak głęboko zakorzeniona jest tam demokracja. Już Andrew Jackson w latach 30. XIX wieku wprowadził powszechne prawo wyborcze dla mężczyzn (z pominięciem niewolników), reguły demokratyczne stały się częścią tożsamości Amerykanów. A jednocześnie instytucje demokratycznego państwa bardzo dobrze funkcjonują. To tworzy niezwykle silny fundament ustrojowy" - podkreślił Rau.

Impechment Trumpa

Jak dodał, "objęcie impeachmentem pierwszego prezydenta, który nie będzie już na urzędzie, nie jest więc odpowiedzią na zagrożenie dla demokracji, ale raczej – jak twierdzą republikanie – wyrazem politycznej zemsty albo – jak utrzymują demokraci – katharsis potrzebną dla zasypywania wspomnianych podziałów społecznych".

Na uwagę, że Polska od czterech lat "stawiała na Trumpa" i czy z Bidenem przyjdzie ochłodzenie relacji z USA, minister odparł, że "relacje personalne są w życiu międzynarodowym ważne, ale schodzą na dalszy plan wobec interesów państw".

Zwrócił uwagę, że "Ameryka Trumpa zaangażowała się wojskowo w Polsce i szerzej w Europie Środkowej, stworzyła warunki dla desantu, w razie konieczności, w naszym kraju nawet 20 tys. amerykańskich żołnierzy, bo to jest część świata, która dla Waszyngtonu ma znaczenie kluczowe".

"Mówimy o rubieżach Unii i NATO, gdzie zaczyna się strefa wpływów Rosji, która w wielkiej rywalizacji Chin i Ameryki jednoznacznie staje po stronie chińskiej i jest postrzegana przez sojusz atlantycki jako fundamentalne zagrożenie militarne. Tej optyki administracja Bidena nie ma zamiaru zmieniać. Ale to jest też region, który dla Ameryki jest bardzo obiecujący gospodarczo. Otwiera przed nią perspektywę rozwoju infrastruktury energetycznej, transportowej i cyberprzestrzeni" - zauważył minister.

"Jesienią ub. roku do kompleksowego zaangażowania się Stanów w Trójmorzu, którego ideę wylansowała Polska i nasza dyplomacja, wezwali wszyscy bez wyjątku kongresmeni, bez różnic między demokratami i republikanami" - dodał szef MSZ.

Współpraca z nowym gabinetem

Pytany, czy miał już kontakt z nowym sekretarzem stanu Antonym Blinkenem, podkreślił, że w Ameryce obowiązuje zasada, że w danym momencie istnieje tylko jedna administracja. "Przed zaprzysiężeniem Joe Bidena Blinken nie będzie się więc kontaktował z żadnym ministrem spraw zagranicznym" - powiedział Rau.

Szef MSZ w rozmowie z "Rz" był też pytany o relacje polsko-niemieckie, m.in. w kontekście wznowienia budowy Nord Stream 2. Minister ocenił, że Nord Stream 2 "nie stanowi dobrego przykładu dla budowania zaufania z Niemcami". "Po otruciu Nawalnego w Niemczech ruszyła debata, czy z takim krajem jak Rosja w ogóle można robić biznesy. Zwyciężyły niestety względy finansowe, pominięto nie tylko interes polityczny Ukrainy, ale i samego Zachodu, bo to jest przecież projekt, który dzieli Unię, dzieli NATO" - powiedział Rau.

Relacje z Rosją i kwestie białoruskie

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że od spotkania Jacka Czaputowicza z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem w Helsinkach przed dwoma laty, Polska nie miała kontaktów na wysokim szczeblu z Rosją. Szef MSZ pytany, czy nie obawia się, że Zachód porozumie się z Moskwą "ponad naszymi głowami", odparł, że "nasze doświadczenia historyczne sprawiają, iż zawsze gdzieś w tyle głowy zakładamy, że jest to możliwe". Dodał zarazem, że "dzisiaj to mało prawdopodobne, więc zasadniczo nie mamy takich obaw".

Pytany, czy za rok Aleksander Łukaszenko będzie prezydentem Białorusi, szef MSZ ocenił, że "na Białorusi sytuacja tylko pozornie jest statyczna". "Może mniej ludzi bierze teraz udział w protestach, ale przecież nikt z nich nie zmienił swoich poglądów. Narzuca się analogia z Polską lat 80. Białoruś rzecz jasna znajduje się w rosyjskiej strefie wpływów i to jest czynnik decydujący" - wskazał Rau.

Minister spraw zagranicznych był też pytany o perspektywy zorganizowania szczytu przywódców Trójkąta Weimarskiego. Jak zapowiedział, "gdy opadnie pandemia, dojdzie do niego w tym roku". "Tak zapowiadają Francuzi, którzy teraz przewodzą Trójkątowi. W przyszłym roku szczyt zorganizuje zaś Polska" - dodał Rau.

Rozdział kompetencji MSZ?

Na uwagę, że "wyprowadzono już z MSZ do premiera politykę unijną, a teraz do prezydenta przechodzą relacje z USA" zaznaczył: "Konstytucja mówi jasno: polityka zagraniczna jest prowadzona przez Radę Ministrów w porozumieniu z prezydentem". "Gdy idzie o relacje z USA, prezydent jest tym bardziej naturalnym partnerem dla Amerykanów, że w USA nie ma premiera" - powiedział Rau.

Zaprzeczył jednocześnie, by Krzysztof Szczerski, który tworzy przy prezydencie nową komórkę ds. stosunków z Waszyngtonem, był na tym polu ważniejszy od ministra spraw zagranicznych.


PAP/dad

Aleksiej Nawalny spędził noc na komisariacie w Chimkach pod Moskwą

18.01.2021 08:07
Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny spędził noc z niedzieli na poniedziałek na komisariacie policji w Chimkach pod Moskwą. Policja nie dopuściła do niego adwokatów. Mają oni nadzieję spotkać się z opozycjonistą w poniedziałek rano.

Szefowie unijnych instytucji wzywają do uwolnienia Nawalnego. Polacy chcą debaty w PE

18.01.2021 08:29
Szefowie unijnych instytucji zaapelowali o natychmiastowe uwolnienie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Polscy europosłowie domagają się debaty na rozpoczynającej się w poniedziałek sesji Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Także w poniedziałek spodziewane jest wspólne oświadczenie 27 krajów członkowskich - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Szwajcarska firma przestaje ubezpieczać budowę Nord Stream 2. Pojawił się jednak inny podmiot

18.01.2021 11:10
Zurich Insurance Group nie będzie już ubezpieczać budowy rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2. Powodem ma być zagrożenie amerykańskimi sankcjami. Ubezpieczycielem gazociągu Nord Stream 2 może jednak zostać rosyjska firma Konstanta, którą zarejestrowano 11 stycznia i która już dwa dni później otrzymała licencję banku centralnego Rosji - podał w poniedziałek dziennik gospodarczy "Wiedomosti".