Redakcja Polska

Wiceszef KE: Rosja ignoruje orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws. Nawalnego

21.02.2021 15:35
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Josep Borrell napisał na Twitterze, że "rosyjskie sądy nadal ignorują orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Aleksieja Navalnego". Zapowiedział, że w poniedziałek podczas posiedzenia Rady ds. Zagranicznych szefowie 27 państw będą rozmawiać nad dalszymi krokami, które podejmie Unia Europejska w tej sprawie.
Audio
  • Aleksiej Nawalny stanął dziś przed dwoma sądami. W obu przypadkach orzeczenia zostały ogłoszone na jego niekorzyść. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Aleksiej Nawalny
Aleksiej NawalnyPAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Lider rosyjskiej opozycji od 17 stycznia przebywa w areszcie tymczasowym. 2 lutego moskiewski sąd odwiesił politykowi stary wyrok i nakazał wysłanie go do kolonii karnej na 2 lata i 8 miesięcy. Wczoraj moskiewski sąd odrzucił apelację Aleksieja Nawalnego w sprawie odwieszenia starego wyroku. Jednocześnie sąd postanowił zaliczyć politykowi na poczet odbytej już kary jeszcze dodatkowe kilkadziesiąt dni.

W związku z tymczasowym aresztowaniem i kolejnymi procesami sądowymi, adwokaci Aleksieja Nawalnego wystąpili do Trybunału w Strasburgu o zastosowanie nadzwyczajnego rozwiązania i wzięcie opozycjonisty pod ochronę. Na podstawie 39. reguły regulaminu, Europejski Trybunał Praw Człowieka może w nadzwyczajnej sytuacji zażądać wypuszczenia na wolność osoby, jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, iż zagrożone jest jej życie i zdrowie. Przepis ten przewiduje uwolnienie jedynie do czasu prawomocnego orzeczenia sądu. W postanowieniu ETPC napisano, że uwolnienie Aleksieja Nawalnego musi nastąpić z "efektem natychmiastowym", z uwagi na "generalne warunki obecnego przetrzymywania" opozycjonisty i na "rodzaj oraz skalę ryzyka dla jego życia".

Zgodnie z międzynarodowymi przepisami, Rosja jest zobowiązana niezwłocznie wykonać żądanie Trybunału. Jednak, jak podał portal "Meduza", resort sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej napisał w komunikacie, że "żądanie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest niewykonalne".

Kreml poinformował, że nie przychyli się do żądania sędziów w Strasburgu, ponieważ stanowiłoby to ingerencję w działalność rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości. Część rosyjskich prawników przypomina, że w przeszłości Rosja już nie raz opóźniała wdrożenie zaleceń strasburskiego Trybunału.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja Aleksiej Nawalny

"Polskigamedev.pl". Magazyn o stanie polskiej branży gier komputerowych

21.02.2021 14:30
Papierowe wydanie serwisu poświęconego polskiej branży gier komputerowych pokazuje ogromny potencjał drzemiący w studiach ulokowanych w Polsce.

Rosja: sąd ponownie skazał Aleksieja Nawalnego. Będzie musiał zapłacić 850 tys. rubli grzywny

21.02.2021 07:53
Sąd w Moskwie skazał w sobotę opozycjonistę Aleksieja Nawalnego na grzywnę w wysokości 850 tys. rubli (ponad 11,4 tys. USD), uznając go za winnego zniesławienia kombatanta II wojny światowej Ignata Artiemienkę. Nakazał też sprawdzenie, czy Nawalny nie dopuścił się obrazy sądu.

Ekspert o Nord Stream 2: niektórzy niemieccy politycy zapominają, że między RFN a Rosją jest jeszcze Polska

21.02.2021 11:20
Thomas O'Donnell, analityk rynku energetycznego i wykładowca prywatnego berlińskiego uniwersytetu Hertie School of Governance, opisał nastawienie niemieckich partii do współpracy z Rosją. Niektórzy politycy w RFN są tak zapatrzeni w Moskwę, że nie zauważają istnienia Polski - mówi.