Redakcja Polska

Białoruś: MSZ przeciwne marszowi żołnierzy wyklętych w Hajnówce

27.02.2021 17:30
MSZ Białorusi "zdecydowanie potępia zamiar przeprowadzenia w Hajnówce marszu żołnierzy wyklętych" - napisano w wydanym w sobotę oświadczeniu. Chodzi o postać Romualda Rajsa, który niesie odpowiedzialność za pacyfikacje białoruskich wsi i śmierć cywilnych mieszkańców.
Mińsk, pomnik Lenina przed siedzibą rządu i parlamentu
Mińsk, pomnik Lenina przed siedzibą rządu i parlamentupixabay.com

"Marsze radykalnej prawicy w skupiskach etnicznych Białorusinów w Polsce to otwarte cyniczne znieważanie pamięci ofiar band „żołnierzy wyklętych”, sprzyjanie heroizacji nazizmu" – czytamy w komunikacie MSZ.

W oświadczeniu wskazano, że "jeden z tzw. bohaterów" – Romuald Rajs "Bury" dowodził 75 lat temu najazdem na wsie zamieszkane przez Białorusinów. "Ma na sumieniu setki zabitych i rannych cywili, których winą było tylko to, że byli Białorusinami" – napisano.

W 1946 r. oddziały kpt. Romualda Rajsa "Burego" spacyfikowały kilka wsi w okolicach Bielska Podlaskiego, które zamieszkiwała prawosławna ludność białoruska. Zginęło 79 osób, w tym – dzieci.

Zbrodnia o znamionach ludobójstwa

Badający tę sprawę pion śledczy IPN przyjął kwalifikację prawną zbrodni o znamionach ludobójstwa. W 2005 r. Instytut umorzył to śledztwo m.in. dlatego, że po wojnie prawomocnie zakończyło się postępowanie wobec części sprawców, inni już nie żyli, a pozostałych nie udało się ustalić.

Resort dyplomacji w Mińsku zapowiada również przekazanie swojego "pryncypialnego stanowiska" władzom w Polsce. Ocenia, że organizacja marszu to "absolutnie niedopuszczalna praktyka gloryfikacji zbrodniarzy wojennych", a władzom w Polsce zarzuca "wieloletnią pobłażliwość wobec marszów radykalnej prawicy".

Białoruskie MSZ o "karykaturalnych apelach"

W tym kontekście białoruskie MSZ uważa, że "polskie apele o przestrzeganie praw człowieka na Białorusi i lobbowanie za sankcjami wobec tego kraju wyglądają wyjątkowo karykaturalnie". W Polsce - podkreślono - "wzrost neonazizmu stał się codziennym zjawiskiem".

W komunikacie napisano również, że normalizacja relacji dwustronnych jest możliwa, o ile Warszawa "zrezygnuje z presji i mentorskiego podejścia, w tym – w dziedzinie historii i upamiętnień".

PAP/dad

Polscy kardiolodzy pomogą chorym w Tanzanii

27.02.2021 13:47
Troje polskich kardiologów wyruszyło w sobotę do Tanzanii w ramach projektu poznańskiej fundacji Redemptoris Missio. Lekarze będą szkolić miejscowy personel do walki z pandemią COVID-19; to pierwszy po blisko rocznej przerwie wyjazd wolontariuszy fundacji.

Terytorialsi wykonali tysiąc godzin lotów dronami

27.02.2021 15:25
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wykonali tysiąc godzin lotów szkoleniowych na dronach. Bezzałogowa platforma latająca FlyEye jest na wyposażeniu dziewięciu brygad obrony terytorialnej, obecnie ten rodzaj wojska dysponuje dwunastoma zestawami.

Tylko do niedzieli Polacy na Litwie mogą zadeklarować swoją narodowość na potrzeby spisu powszechnego

27.02.2021 13:07
Tylko do niedzieli Polacy na Litwie mogą wypełnić specjalną ankietę, dzięki której można zadeklarować swoją narodowość. Dane te zostaną wykorzystane w odbywającym się od początku roku w tym kraju spisie powszechnym.