X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polscy kardiolodzy pomogą chorym w Tanzanii

27.02.2021 13:47
Troje polskich kardiologów wyruszyło w sobotę do Tanzanii w ramach projektu poznańskiej fundacji Redemptoris Missio. Lekarze będą szkolić miejscowy personel do walki z pandemią COVID-19; to pierwszy po blisko rocznej przerwie wyjazd wolontariuszy fundacji.
Według worldometers.info, w Afryce od początku epidemii potwierdzono już ponad 3,7 mln przypadków zakażenia SARS-CoV-2
Według worldometers.info, w Afryce od początku epidemii potwierdzono już ponad 3,7 mln przypadków zakażenia SARS-CoV-2Reuters/ FORUM

Jak poinformowała prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" Justyna Janiec-Palczewska, podróż polskich lekarzy rozpoczęła się w sobotę rano. Przyznała, że w związku z sytuacją epidemiczną na świecie i odwoływaniem lotów do Afryki wyjazd był już trzykrotnie przekładany.

- Kardiolodzy udadzą się do kraju, w którym, jak utrzymuje jego rząd, nie ma pandemii. Oficjalne dane dotyczące zachorowań na koronawirusa pochodzą z kwietnia zeszłego roku i mówią o jedynie ponad pół tysiąca zarażonych. Statystyki niestety nie oddają rzeczywistości, w kraju tym ludzie umierają na "zapalenie płuc", a rząd zaleca jedynie częste mycie rąk, zdrową dietę i inhalacje - poinformowała.

Janiec-Palczewska podała, że w ostatnim czasie, dzięki środkom pozyskanym z MSZ w Maganzo w Tanzanii powstała warta ponad 350 tys. zł pracownia rentgenowska – jedyna taka w promieniu 200 kilometrów. To właśnie tam polscy kardiolodzy będą szkolić miejscowy personel do walki z pandemią.

Poznaniacy od lat pomagają w Afryce

Fundacja Redemptoris Missio z Poznania od pięciu lat organizuje wyjazdy do Maganzo. Polscy lekarze stworzyli tam system teleporad medycznych. Janiec-Palczewska powiedziała, że Afrykańczycy często chorują na choroby serca, są one jednak rzadko diagnozowane i leczone.

Projekt "Kardiolog w Afryce" powstał z inspiracji dr n. med. Marii Wieteskiej oraz polskich pielęgniarek - misjonarek pracujących na stałe w Afryce. Każdego roku ekipa kilku polskich kardiologów wyjeżdża do ośrodka w Maganzo w Tanzanii, aby leczyć tamtejszych pacjentów i szkolić miejscowy personel medyczny.

W okresie, kiedy kardiolodzy wracają do Polski, konsultują pacjentów i szkolą personel medyczny na odległość, za pomocą komunikatorów i specjalnie skonstruowanego stetoskopu. Wszystkie działania świadczą nieodpłatnie w ramach wolontariatu, a wyjazdy realizują w ramach własnego urlopu. Do tej pory z pomocy polskich medyków skorzystało kilka tysięcy osób.

Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" powstała w Poznaniu w 1992 r. Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Oferuje ona pomoc humanitarną, a misyjnym przychodniom i szpitalom wsparcie personelu medycznego.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Afryka koronawirus COVID-19

Firma Celon Pharma pracuje nad lekiem na Covid-19 ratującym życie

27.02.2021 09:00
Polska firma farmaceutyczna Celon Pharma opracowuje lek przeciw COVID-19. Będzie on lekiem ratującym życie. Preparat jest wielką nadzieją nie tylko dla Polski, ale i dla Europy i świata.

Rządowa pomoc dla kultury od początku pandemii wyniosła ponad 6 miliardów złotych

26.02.2021 17:03
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, zaprezentował informacje na ten temat na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu

Iga Świątek wygrała turniej tenisowy w Adelajdzie

27.02.2021 10:40
Rozstawiona z "piątką" Iga Świątek wygrała turniej WTA w Adelajdzie, pokonując w finale szwajcarską tenisistkę Belindę Bencic (2.) 6:2, 6:2. 19-letnia Polka triumfowała już wcześniej w wielkoszlemowym French Open, ale teraz wywalczyła pierwszy tytuł w kobiecym cyklu.