Redakcja Polska

Kreml: ambasady "nieprzyjaznych" państw nie będą mogły zatrudniać Rosjan

24.04.2021 13:18
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o odpowiedzi Rosji na "nieprzyjazne działania innych państw", który ogranicza możliwość zatrudniania przez ambasady i konsulaty takich krajów obywateli Rosji. Listę "nieprzyjaznych" krajów ma określić rząd.
Audio
  • Rosja ogranicza możliwość zatrudniania Rosjan przez zagraniczne misje dyplomatyczne. Dekret w tej sprawie podpisał Władimir Putin. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Władimir Putin
Władimir PutinPAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Treść dekretu opublikowana została w piątek wieczorem na stronie internetowej Kremla. Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow zapewnił następnie, że ograniczenia nie będą dotyczyć biznesu, a tylko przedstawicielstw dyplomatycznych.

Dokument wprowadza "ograniczenie, łącznie z całkowitym zakazem w razie konieczności", zawierania przez przedstawicielstwa dyplomatyczne "obcych państw podejmujących wobec Federacji Rosyjskiej działania nieprzyjazne" umów o pracę z obywatelami FR i rosyjskimi podmiotami prawnymi. Dekret zawiera też zalecenie, by rząd "ustalił listę nieprzyjaznych obcych państw", których dotyczyć będą te postanowienia.

Dekret wszedł w życie z chwilą jego opublikowania. Tłem dla niego jest skandal dyplomatyczny pomiędzy Rosją i Czechami, które wydaliły 18 dyplomatów rosyjskich, na co Moskwa odpowiedziała zminimalizowaniem personelu ambasady czeskiej w Pradze. MSZ Rosji oświadczyło także, że nie zezwala na zatrudnianie obywateli Rosji przez ambasadę Stanów Zjednoczonych w Moskwie.


PAP/dad

Pięciu pracowników ambasady RP w Moskwie uznanych za osoby niepożądane

23.04.2021 11:54
Pięciu pracowników ambasady RP w Moskwie zostało uznanych przez MSZ Rosji za osoby niepożądane i mają oni opuścić Rosję do końca dnia 15 maja - poinformowało w piątek w komunikacie rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

"Przykład agresywnej polityki". Stanowcza odpowiedź MSZ na wydalenie polskich dyplomatów z Rosji

23.04.2021 17:00
Decyzja Rosji stanowi przykład agresywnej polityki i jest świadomym gestem obliczonym na zaognienie stosunków z sąsiadami; zastrzegamy sobie prawo do adekwatnej reakcji - oświadczył w piątek resort dyplomacji odnosząc się do uznania pięciorga dyplomatów RP przez Rosję za personae non gratae.

Litwa, Łotwa i Estonia wydalają rosyjskich dyplomatów

23.04.2021 16:37
Litwa, Łotwa i Estonia wydalają rosyjskich dyplomatów. Władze w Wilnie nakazały opuszczenie kraju dwóm przedstawicielom Moskwy, a władze w Rydze i Tallinie - po jednym.