Redakcja Polska

UE przedłużyła sankcje gospodarcze wobec Rosji za agresję na Ukrainę

12.07.2021 12:34
Unia Europejska przedłużyła sankcje gospodarcze nałożone na Rosję za agresję na Ukrainę w 2014 roku. Poinformowali o tym brukselską korespondentkę Polskiego Radia Beatę Płomecką unijni dyplomaci. Restrykcje, które wygasają pod koniec lipca będą obowiązywać co najmniej do końca stycznia. Decyzję podjęli ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich na spotkaniu w Brukseli.
Audio
  • UE przedłużyła sankcje gospodarcze wobec Rosji za agresję na Ukrainę. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnesymbiot/ Shutterstock

Unia nałożyła sankcje gospodarcze na Rosję w połowie 2014 roku i od tego czasu co pół roku je przedłuża. Choć podnosiły się głosy w niektórych krajach, by restrykcje złagodzić, bądź zawiesić to jednak do tej pory udawało się jednomyślnie je przedłużać. Przeważa opinia, że Rosja nadal ignoruje porozumienia mińskie o zawieszeniu broni i okupuje wschodnią Ukrainę.

Przedłużenie sankcji oznacza, że nadal największe rosyjskie banki i firmy naftowe będą miały ograniczony dostęp do rynków kapitałowych. Zakazana będzie sprzedaż Rosjanom zaawansowanych technologii, w tym związanych z wydobyciem ropy ze złóż arktycznych, a także sprzętu podwójnego zastosowania, wykorzystywanego do celów cywilnych i wojskowych. Nadal będzie obowiązywało również embargo na dostawy broni.

IAR/dad

Wicemarszałek Gosiewska: wyjazd na Wołyń to dla mnie pielgrzymka, próba odmodlenia zła

12.07.2021 09:50
Wyjazd na Wołyń jest dla mnie pielgrzymką i próbą odmodlenia zła - powiedziała polskim dziennikarzom w Dąbrowicy na zachodzie Ukrainy wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska. Nasze państwo jest zobowiązane walczyć o pamięć, my wszyscy jesteśmy to winni tym, którzy tu kiedyś żyli - dodała.

Badanie: połowa pracowników z Ukrainy spędza w Polsce maksymalnie trzy miesiące

12.07.2021 10:15
Połowa Ukraińców spędza w Polsce maksymalnie trzy miesiące, a niemal co trzeci przyjeżdża na pół roku - wynika z "Barometru Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service. Dodano, że konsekwencją jest zatrudniania pracowników z Ukrainy na niższym szczeblu.