Redakcja Polska

Media: USA przeprowadziły atak rakietowy na terrorystę Państwa Islamskiego, jadącego na lotnisko w Kabulu

29.08.2021 17:01
- Siły USA przeprowadziły w niedzielę atak rakietowy na terrorystę Państwa Islamskiego Prowincji Chorasan (IS-Ch), jadącego na lotnisko w Kabulu samochodem z ładunkiem wybuchowym - podała telewizja ABC News, powołując się na amerykańskie źródła rządowe.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePAP/EPA/AKHTER GULFAM

Uderzenie było przyczyną eksplozji w pobliżu lotniska w Kabulu, o której informowano wcześniej - dodała stacja ABC.

Pragnący zachować anonimowość przedstawiciele władz Stanów Zjednoczonych mówili wcześniej agencji Reutera, że celem ataku byli domniemani terroryści z afgańskiego odłamu Państwa Islamskiego. Zastrzegli, że są to wstępne informacje. 

Rzecznik talibów oznajmił, że siły USA zaatakowały z powietrza w niedzielę zamachowca samobójcę, który chciał uderzyć w lotnisko w Kabulu.

Na zdjęciach w telewizji i w mediach społecznościowych widać słup czarnego dymu w rejonie lotniska. Według źródeł w afgańskim ministerstwie zdrowia, rakieta uderzyła w dom w pobliżu portu lotniczego.

Samo lotnisko nie zostało trafione.

Czwartkowy zamach i ostrzeżenia przed kolejnymi atakami oraz akcjami odwetowymi USA

W czwartek w okolicach lotniska w stolicy Afganistanu organizacja dżihadystyczna Państwo Islamskie Prowincji Chorasan (IS-Ch) przeprowadziła krwawe zamachy.

Władze USA ostrzegały o możliwości kolejnych ataków. Stany Zjednoczone wydały w niedzielę ostrzeżenie przed kolejnym atakiem terrorystycznym w pobliżu lotniska w stolicy Afganistanu Kabulu. Także talibowie apelowali do osób chcących dostać się do portu lotniczego: "Nie idźcie na lotnisko".

W wydanym komunikacie amerykańska ambasada w Kabulu ostrzegała o "konkretnym i wiarygodnym zagrożeniu". Chodziło o obszary położone w pobliżu lotniska, w tym bramy wjazdowe.

Prezydent USA Joe Biden mówił poprzedniego dnia, że kolejny atak terrorystyczny może mieć miejsce w Kabulu w ciągu 24-36 godzin.

Jednocześnie Biden zapowiedział kontynuowanie ataków odwetowych na Państwo Islamskie.


PAP/IAR/ho/

Joe Biden zezwolił dowódcom sił zbrojnych na akcję odwetową przeciwko IS-Ch

28.08.2021 08:30
Prezydent Joe Biden dał dowódcom sił zbrojnych USA pełny mandat na prowadzenie operacji militarnych przeciw Państwu Islamskiemu Prowincji Chorasan (IS-Ch). Doradcy wojskowi ostrzegli go, że w najbliższym czasie może dojść do kolejnego zamachu w Kabulu - poinformował przedstawiciel Białego Domu.

"Czekamy na ostatni sygnał ze strony Amerykanów". Talibowie gotowi do przejęcia lotniska w Kabulu

29.08.2021 10:14
Afgańscy talibowie oświadczyli, że są gotowi do przejęcia lotniska w Kabulu po tym, jak zakończy się ewakuacja cywilów i sił amerykańskich. - Czekamy na ostatni sygnał ze strony Amerykanów, aby zapewnić pełną kontrolę nad lotniskiem w Kabulu - powiedział agencji Reuters jeden z wysokich rangą urzędników talibskich.

Afganistan: siły amerykańskie są w końcowej fazie ewakuacji z Kabulu

29.08.2021 14:29
- Siły amerykańskie są w końcowej fazie ewakuacji z Kabulu, a na lotnisku w stolicy Afganistanu pozostaje jeszcze nieco ponad 1000 cywilów, przygotowanych do odlotu - poinformowała w niedzielę agencja Reuters, powołując się na przebywającego w Kabulu zachodniego urzędnika ds. bezpieczeństwa.