Redakcja Polska

Szwedzi, podobnie jak Brytyjczycy, rozważają opcję wysłania wojska na Ukrainę

18.11.2021 12:19
Ambasada Rosji skrytykowała wypowiedź ministra obrony Szwecji Peter Hultqvista, który wyraził możliwość udziału szwedzkiego wojska w misji szkoleniowej UE na Ukrainie. Rosyjski dyplomaci przypomnieli Szwedom o ich klęsce w bitwie pod Połtawą (1709).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnepixabay/domena publiczna

"Chcielibyśmy przypomnieć panu Hultqvistowi, że nie jest pierwszym szefem wojska, który próbował zastraszyć Rosję potęgą swojej bohaterskiej armii, planując wysłanie wojska na Ukrainę. Ostatni tego rodzaju atak miał miejsce pod Połtawą" - napisała ambasada na Facebooku.

W ten sposób rosyjscy dyplomaci odnieśli się do klęski króla Szwecji Karola XII w bitwie pod Połtawą w 1709 roku niedaleko dzisiejszego Kijowa na Ukrainie. Porażka z wojskami cara Piotra Wielkiego oznaczała koniec mocarstwowej pozycji Królestwa Szwecji, a zapoczątkowała światowe aspiracje Rosji.

We wtorek Hultqvist powiedział publicznej rozgłośni Szwedzkie Radio, że "Szwecja może wziąć udział w misji szkoleniowej UE na Ukrainie". Działanie takie zaproponowały kraje bałtyckie po informacjach o wzmocnieniu sił rosyjskich w pobliżu granicy z Ukrainą. "Uważamy, że jest to bardzo ważny element podkreślający ambicje UE, aby przyczynić się do bezpieczeństwa i suwerenności Ukrainy" - stwierdził w wywiadzie minister obrony Szwecji. 

PAP/dad

Białoruś dołącza do Rosji na wojnie energetycznej z Ukrainą

18.11.2021 10:04
Białoruś bez podania przyczyny wstrzymała dostawy energii na Ukrainę. Stało się to po tym, jak Rosja zatrzymała dostawy węgla. Mając na uwadze to, że siły zbrojne Rosji gromadzą się na granicy ukraińskiej, a wywiad amerykański ostrzega przed gorącym konfliktem nad Dnieprem, sytuacja wokół Ukrainy zaczyna się komplikować. 

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Aleś Zarembiuk: smutne jest to, że UE dała się nabrać Łukaszence

18.11.2021 11:39
Smutne jest to, że Unia Europejska dała się nabrać Łukaszence. On wczoraj na pewno otwierał szampana - powiedział w czwartek prezes fundacji "Białoruski Dom" Aleś Zarembiuk, pytany o kryzys na polsko-białoruskiej granicy.